btbilgi

Artırılmış gerçeklik teknolojileri üzerine en ciddi çalışan firmalardan biri, teknoloji devi Microsoft. Firmanın HoloLens isimli gözlük cihazı, daha ilk sürümüyle bile epeyce ilgi gördü. Halen piyasadaki en başarılı artırılmış gerçeklik cihazı olan gözlüğün gelişmiş bir versiyonunun 2019’da sunulması mümkün.

Firmaya yakın kaynakların Thurrott’a verdiği bilgiye bakılırsa, Microsoft cihazın ikinci sürümü pas geçiyor olabilir. Firma aslında HoloLens için yol haritasından ikinci sürümden bahsediyordu. Bu tür cihazlarda ikinci sürüm daha küçük ve gelişmiş özelliklere sahip olur ve yeni müşterileri çekmeye yarar. Bundan vazgeçen Microsoft’un, bu sürümü pas geçip üçüncü sürümü planlamasının ardında yatan sebepler araştırılmış.

Öncelikli olarak Microsoft’un artırılmış gerçeklik alanındaki en büyük rakibi olacak olan Magic Leap firmasının, iki yıldır hala piyasaya bitmiş bir cihaz sürememesi gösteriliyor. Eğer bu durum söz konusu olsaydı, Microsoft HoloLens v2 ile rekabeti sürdürmeye niyetliydi. Daha geçenlerde Magic Leap’den sızdırılan bir görsel, cihazın henüz hazır olmaya yakın bile durmadığını ifade ediyordu. Ayrıca piyasada henüz Microsoft’a bu alanda rakip olacak, Meta firması dışında büyük başka potansiyel oyuncu da görünmüyor.

Microsoft ikinci sürümü atlayarak, kendilerine yeni cihazın geliştirilmesi ve optimizasyonu için ek zaman sağlamış gibi görünüyor. Böylece hem teknolojik alandaki yeniliklerin üçüncü sürüme entegre edilmesi mümkün, hem de pazarın biraz daha oturması söz konusu olacak. Ayrıca Microsoft bir yandan ilk cihaz için yazılım güncellemeleri ve yeni uygulamalar ile müşterilerini memnun tutmaya da uğraşıyor.

Thurrott’a konuşan ama gizli kalmayı tercih eden kaynaklar, üçüncü sürüm için tarihin 2019 olduğunu belirtmişler. 2019’da çıkacak daha küçük ve teknik olarak daha gelişmiş bir HoloLens, firmayı hem rekabetin tepesinde tumaya, hem de artırılmış gerçeklik alanında liderliğini korumaya yardım edecek. Ama asıl önemli olan, 2019’a kadar hangi firmaların ne tür ürünlerle bu yeni oluşmakta olan pazara gireceği ve Microsoft’a ne kadar tehlike oluşturacağı. Teknoloji devi bu riski şimdiden göze almış gibi görünüyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.