btbilgi

Beyaz yakalı çalışanların hepsinin çalışmak için farklı sebepleri var. Ayrıca işlerinden memnun olmayan ve istifa edenlerin da sayısı hiç az değil. Bir araştırma beyaz yakalıların üçte birinin mütemadiyen yeni iş baktıklarını söylüyor. Peki acaba insanların işlerini bırakmalarının ardında yatan nedenler neler?

Araştırma ve danışmanlık firması Glassdoor bu konu ile ilgili bir rapor yayınlamış durumda. Raporda insanların işlerinden istifa etmelerinin ardındaki sebepler incelenmiş. Araştırmada son 9 sene içinde iş değiştiren 5 bin’den fazla çalışanın CV’leri taranmış. Araştırmacılar bir takım trendler farkettiklerini bildiriyorlar. Bu trendlerin bazıları daha fazla maaş için şirket değiştirme gibi belirgin ama bazıları ise daha karmaşık nedenlere dayanıyor.

Glassdoor’un istatistik analizinde, istifa sözkonusu olunca üç önemli konunun önemi dikkat çekiyor. Bunlar sırası ile:

  • Şirket kültürü
  • Çalışan maaşı
  • Aynı görevde çok uzun süre kalmış olma

Firmanın ekonomi müdürü Andrew Chamberlain ve veri uzmanı Morgan Smart yaptıkları açıklamada, insanların Google veya Facebook gibi şirket kültürü gelişmiş firmalarda daha uzun süre çalıştıklarını gözlemlediklerini belirtiyorlar. Özenilen şirket şartları, farklı kariyer olanakları ve başarılı etik yapıları bulunan firmaların, çalışanlarını daha uzun süre bünyelerinde tuttukları raporda iletiliyor.

Bir diğer önemli sebep olan maaş konusu ise daha bariz nedenlerden. Raporda şöyle bir orantı verilmiş: Baz maaşta yüzde 10 artış durumu, çalışanın o şirkette kalma isteğini yüzde 15 oranında artırıyor. Böylece çalışanın başka işlere bakma isteğinin azaldığı ifade edilmiş. Maaş artışı, şirketle ilgili göze batan birçok noktanın gözardı edilmesine yol açabiliyor.

Üçüncü önemli nokta ise çalışanın uzun süre aynı görevde takılıp kalması. Raporda bir çalışanın aynı görevde kaldığı her 10 ay, onun başka bir şirkete geçme olasılığını yüzde 1 artırıyor deniliyor. Genel öngörülere ters şekilde iş-özel hayat dengesinin, ileri yaştaki yönetim kadrosunun ve bonus ödemelerin iş değiştirme kararında yeterli etkiye sahip olmadığı da raporda işlenen noktalardan biri. Bu ödemelere doğum tazminatı, yılbaşı primi ve sosyal faydalar da dahil.

İşverenlerin bu önemli noktaları gözönüne alarak, çalışanlarının memnuniyet seviyelerini artırmaları ve değerli eğitimli işgücünden olmayı engellemeleri pekala mümkün.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.