btbilgi

Günlük hayatta plastik nesneleri kullanırken çoğu zaman elimizin altında ne olduğuna hiç dikkat etmiyoruz. Plastikler doğa için en büyük tehlikeyi oluşturuyor, kendi haline bırakılırsa yok olmaları 1.000 sene bile alabiliyor. Okyanuslarda biriken plastikler doğal yaşamı ve deniz canlılarını tehdit ediyor. İşte CleanPath firmasının yayınladığı bu sevimli video size bu konda bilmeniz gerekli önemli 5 şeyi anlatıyor.

CleanPath firması, geleneksel mutfak ve banyo temizlik sıvılarının şişelerini atmayıp defalarca kullanabilmeniz için doldurulabilir bir sistem sunuyor. Bu video da plastikleri bilinçsiz şekilde kullanmamızı engellemek için bir bilinçlendirme aracı olarak tasarlanmış. Videoda petrol kaynağından  başlayıp, hayatını okyanusta tamamlayan bir plasik şişenin yolculuğu anlatılıyor.

Videoda 5 çok önemli bilgi veriliyor, dünyanın tüm petrolünün yüzde 8’inin plastik malzeme üretmek için kullanıldığı gibi. Veya üretilen plastiklerin yüzde 91’inin geri dönüşüm sürecine sokulmadığı ve çöp olarak atıldığı gibi. Neyse ki Plastic Change ve Avani gibi yenilikçi firmalar bu konuda insanları bilinçlendirme çalışmaları yapıyor. Eğer plastiklerin bilinçsiz kullanımı böyle devam ederse, bir süre sonra doğaya geri dönülemez şekilde zarar vermiş olacağız.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.