btbilgi

BDDK lisanslı ödeme hizmetleri şirketi iyzico, kurulduğundan beri 9 bin 500’ün üzerinde aktif üye işyeri ve pazaryeri modeli altında 195 bin satıcı hesabına ulaşmış durumda. Platform 2016’den itibaren İran ile yurtdışı pazarlara da açılmaya başladı. Şimdi de iyziCrossborder sistemi ile çevre ülkelerde yerini almaya hazırlanıyor.

Şu anda turizm, oyun, tekstil gibi alanlarda hizmet veren birçok e-ticaret şirketiyle çalışan iyzico, İran’a finansal hizmetler sağlayan ilk ödeme şirketi konumunda. 2015 verilerine göre İran’da yaklaşık 231 milyon adet banka ve kredi kartı bulunuyor. Kartlı ödeme hacmi yıllık bazda 300 milyar dolar, kartlı ödeme adedi yıllık ise 10 milyar adet seviyesinde. iyzico, İran’ın KOBİ’lerden uluslararası şirketlere tüm firmalar için fırsatlar barındıran yeni bir pazar olduğunu belirtiyor. Bir karşılaştırma olarak, BKM 2016 yılı verilerine göre Türkiye’de ise 58 milyon kredi kartı ve 115 milyon adet banka kartı bulunuyor. 2016 yılında Türkiye’de kartlarla yapılan alışveriş tutarı 587 milyar liraya ulaştı.

iyzico e-ticarette bölgesel liderliğe oynuyor
iyzico CEO’su Barbaros Özbuğutu

iyzico CEO’su Barbaros Özbuğutu, İran operasyonu ile ilgili şu bilgileri veriyor: “Şu anda Atlasglobal ve Modanisa İran pazarındaki çözümlerimizi kullanan şirketlerden bazıları. Kendimize iki yıllık bir hedef koyduk, bu süreçte daha çok şirketi İran pazarıyla buluşturacağız.” Firma iyziCrossborder çözümü ile şirketlere ödeme çözümleri sunarak, dünyaya açılabilmelerine olanak tanıyor. İran ve çevre ülkelere açılmak, Ekonomi Bakanlığı’nın hazırladığı 2017-2019 e-İhracat Stratejisi ve Eylem Planı’na uygun şekilde, Türkiye’nin bölge için bir e-ticaret merkezi olması hedefini destekleyen bir strateji.

Türkiye’deki e-ticaret hacmine ilişkin konuşan Özbugutu, bu konuda şu bilgileri iletiyor: “BKM verilerine göre 2016’da internetten yurtiçinde yapılan kartlı ödemelerin toplamı 68,4 milyar TL iken bu rakamın 5,4 milyar TL’si crossborder harcamalar oldu. Global anlamda bu oran yüzde 20 iken Türkiye’de yaklaşık yüzde 8 oldu. Bu harcamaların yaklaşık yüzde 95’ini hava yolları, konaklama sektörü oluşturdu. Elimizdeki rakamlara baktığımızda Türkiye’nin crossborder e-ticaret hacminin ne kadar az olduğunu görüyoruz. Ancak bu durum aynı zamanda bir fırsata da işaret ediyor. Önümüzdeki dönemde Türkiye’nin sınır ötesi satışlarda önemi artacak.”

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.