btbilgi

Yapay zekayla neler yapılabileceğinden bahsederken, konuyu çok farklı yönlerden ele almak mümkün. Ama genelde endüstriyel yaklaşımlar görüyoruz ve sanatsal yaklaşımlar bunların yanında geri planda kalıyor. Ama makine öğrenme ve yapay zekayı müzikle birleştirmek de güzel bir örnek oluşturabiliyor. İşte AI Duet isimli yazılım bu türden bir örnek olarak dikkat çekiyor.

Müzisyen ve programcı Yotam Mann, bir sanatçıya piyanoda eşlik edebilecek bir yazılım yaratmak istemiş. İlk denemesini 2016’nın Kasım ayında, New York’daki Google Creative Lab’de geçirdiği sürede yapmış. Mann kullanıcıya eşlik eden bir çözüm yaratabilmek için, çok farklı nota ve ritimlere tek tek kural yazmaya çalıştığını anlatıyor. Ama müzikte o kadar çok kombinasyon var ki, hepsine kural yazmaya çalışmak bir ömür sürebilir.

Mann bunu farkedince makine öğrenme tekniklerine başvurmayı denemiş. Google’ın yapay zeka araçlarını kullanarak, sisteme bir sürü piyano parçası yüklemiş ve bunlardan belli şablonlar çıkartmasını sağlamış. Böylece kullanıcı piyanoda bir şeyler çalınca, çalınan nota grubu nöral ağa yükleniyor ve ona en uygun nota grubu otomatik olarak oluşturuluyor. İşte Mann bu çözüme AI Duet ismini koymuş.

AI Duet için arka planda çalışan kod ilk başta açık kaynaklı şekilde herkese sunulmuş. Ama yüklemesi ve kullanması zor olduğu için, Mann bunu Google’ın yardımıyla basitleştirmiş ve bir web uygulamasına çevirmiş. Uygulama Mann’ın kendi tasarladığı Tone.js ses kütüphanesinden faydalanıyor ve arka planda çalışan nöral ağ ise Google’ın Magenta makine öğrenme sistemi üzerine kurulmuş durumda.

Ortaya çıkan uygulamayı AI Duet web sitesinden deneyebilirsiniz. Web sitesindeki sanal klavyede notalara basarak bir şeyler çaldığınızda, yapay zeka buna uygun bir devam grubu ile size yanıt veriyor. Her seferinde çok güzel bir şarkı çalmak zorunda değilsiniz. Notalara karmaşık şekilde de bassanız, yapay zeka bu karmaşaya uygun birşeyler üretmeye uğraşıyor. Amatör müzisyenler bir MIDI klavye bağlayıp daha ciddi senkronize müzik denemeleri de yapabilirler.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.