btbilgi

Çin kökenli drone firması DJI, dünyanın en büyük model uçak organizasyonu olan ‘Academy of Model Aeronautics’ (AMA) ile ortaklık yapacağını duyurdu. Bu ortaklık, drone kullanımı konularında eğitim ve genel bilinçlendirmeyi artırmak amaçlı olacak. Drone pilotlarının ve bu alana yeni gireceklerin, bu ortaklıktan kazanacağı çok şey olabilir.

AMA dünya çapındaki en büyük model uçak topluluğu, toplamda 195 bin üyeleri bulunuyor. Kâr amacı gütmeyen bir organizasyon olarak, her yıl 2.000 yarışma düzenliyorlar. AMA’nın sadece ABD’de bile 2.500 yerel kulübü bulunuyor. AMA Yönetim Kurulu Üyesi Dave Mathewson, ulusal hava bölgelerinde uçuş güvenlğinin sağlanması konusuna çok önem verdiklerini açıklıyor. DJI firması ile yapacakları ortak çalışmaların bu yönde bilinçlenmeye büyük katkısı olacağına inanıyorlar.

DJI firması ise bu ortaklıkta, hem daha büyük hem de daha bilinçli bir potansiyel kullanıcı kitlesine ulaşıyor olacak. Firma, sivil drone pazarındaki en büyük oyunculardan biri. Ürettikleri yüksek kalitedeki uzaktan kumandaki drone araçlar, tüm dünya çapında satılıyor ve beğeni ile karşılanıyor. Firmanın 100’den fazla ülkede temsilcilikleri var ve sadece eğlence amaçlı değil, profesyonel iş alanlarında da destekler veriyorlar. Bunların arasında video çekimi, inşaat, mühendislik, tarım ve orman arazilerinin gözlemlenmesi gibi örnekler bulunuyor.

DJI ilk aşamada AMA’nın Hava Güvenliği eğitim programına destek verecek. Bu programda drone teknolojilerinin sivil havacılıkta nasıl kullanıldığı ve uyulması gerekli kurallar öğretilecek. Programa katılanlar drone uçurma dersleri ve beceri geliştirme eğitimleri alacaklar. İki ortak ayrıca gençler arasında düzenlenen UAS4STEM model hava aracı yarışmalarında da beraber çalışacaklar. DJI bu yarışmalara katılanlara indirimler ve çeşitli fırsatlar sunacak.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.