btbilgi

Şimdiye kadar evrende, gezegenemizdeki yaşam koşullarına benzer bir yapı sunan 5 bin civarında gezegen saptandı. Bu gezegenlerin kaç tanesinin insan yaşamına tam anlamı ile uygun olduğunu kesinleştirmek çok zor. Başka yıldızların etrafında dönen gezegenlerden seçilen en uygununa ise ‘Yeni Dünya’ deniliyor. Bu türden Şimdiye kadar Yeni Dünya ismi verilen en yüksek ihtimalli gezegen olan Proxima b, son bulgular üzerine listeden çıkartıldı. Ama hala bakılması gereken çok gezegen var, ve belki de siz bir sonraki ikinci Dünya gezegenini keşfeden insan olabilirsiniz.

Yeni Dünya olabilecek gezegenleri saptamada kullanılan ana yöntem, NASA’nın kepler uzay teleskobu. Kepler bunu saptamak için, bir gezegenin çevresinde döndüğü yıldıza göre yörünge geçişlerinde oluşan ışık farklılıklarına bakıyor. Ama ışıkölçer metodu dışında bir yöntem daha var, o da bir gezegenin radyal (dairesel) hareketine bakmak. Hawaii’deki Keck Gözlemevi’ndeki ‘The High Resolution Echelle Spectrometer’ (HIRES) cihazı bu metodla gezegenleri tarıyor.

Yeni Dünya keşif macerasına siz de katılabilirsiniz
Kaynak: International Astronomical Union

HIRES ile şimdiye kadar 1.600 yıldızdan 61 bin ölçüm yapılmış durumda. 20 yıldır devam etmekte olan bu gözlemlerin oluşturduğu dev miktarda veri üzerinde yapılan çalışmalarda, yüzlerce Yeni Dünya adayı gezegen saptanmış. Araştırmacılar ‘The Astronomical Journal’ isimli dergide yayımladıkları bilimsel makalede, yaklaşık 60 adet uygun aday gezegen bulduklarını ama daha incelenmesi gereken tonla veri olduğunu belirtiyorlar.

İşte burada astronomi meraklıları ve amatör araştırmacılar devreye giriyor. Çünkü HIRES programından elde edilmiş dev veri yığını halka açılmış durumda. Araştırmacılar bunu yaparken, herkesin gezegen radyal hareket tespitlerine bakmasını ve insan yaşamı için belli koşullara uyan gezegenlerin saptanmasına yardımcı olunmasını hefeflemişler. İsteyen herkes buraya tıklayarak HIRES verilerinin sunulduğu web sitesine ulaşabilir. Sitede bu veri yığınının hangi programla ve nasıl analiz edileceği, hangi kriterlere uyulması gerektiği gibi ayrıntılı bilgiler yer alıyor. Belki de Yeni Dünya’yı keşfeden şanslı kişi siz olabilirsiniz.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.