btbilgi

Güney Kore’li otomotiv devi Hyundai, elektrikli araba pazarına geçen seneki Ioniq modeliyle girdi. Hibrit versiyonu da olan elektrikli Ioniq, şimdi de ABD pazarına sunuluyor. Güney Kore ve Avrupa’da epey beğenilen bu model ABD pazarında çok uygun fiyatı ile dikkat çekeceğe benziyor.

Ioniq’in ABD için başlangıç fiyatı 29 bin 500 dolar olarak belirlenmiş. Ama California gibi bazı eyaletlerde elektrikli araç alımlarında uygulanan devlet indirimlerinden faydalanan alıcılar, araca 20 bin dolar gibi uygun bir fiyatla sahip olabilecekler. Bu fiyat aralığı ile Chevy’nin ABD’de çok popüler olmuş Bolt EV modeli veya Tesla’nın 2017 sonunda piyasaya çıkacak Model 3’ü ile rahatlıkla rekabet edebilecek bir elektrikli araba olacak.

Hyundai Ioniq’in genel olarak tek zayıf bulunan yönü sürüş mesafesi. Araç 28 kWH’lık bataryası ile tam şarjda 200 kilometre (EPA ölçümü ile 124 mil) gidebiliyor. Fakat bu mesafenin şehir içi kullanımda yeterli olduğu düşünülürse, yine fiyatı ön plana çıkacak gibi görünüyor. Aracın İngiltere fiyatı 28 bin 995 Pound’dan (yaklaşık 37 bin dolar’a denk) başlıyor, bu da onu Nissan leaf, BMW i3 ve Volkswagen e-Golf ile aynı kategoriye yerleştiriyor. Araç ABD’de birkaç hafta içinde çeşitli eyaletlerdeki mağazalarda satışa çıkacak.

Hyundai Motor America’nın Başkan Yardımcısı Mike O’Brien, yaptığı açıklamada 2016’da 1,1 milyon kişinin elektrikli araba almaya niyetlendiğini ama çeşitli sebeplerden almadığını söylüyor. Bu sebepler arasında yüksek bakım masrafları, dayanıklılık, performans veya fiyat gösterilmiş. O’Brien elektrikli Ioniq modeli ile benzer kompakt sınıf araçlara denk, ama almamak için fiyat dahil hiçbir mazerete yer vermeyen bir araba ürettiklerini söylüyor. Satış hedefleri belirtilmemiş ama aracın hibrit versiyonunun ilk aşamada daha fazla satılacağını tahmin ettiklerini de ifade ediyor.

Hyundai firması 2020 yılına kadar 4 yeni elektrikli araba modelinin daha tanıtılacağını açıklıyor. Ama Electrek’in haberine bakılırsa, firma yöneticileri gelecekte hidrojen yakıt hücreli otomobiller konusunda daha büyük bir pazar gördüklerini de itiraf ediyorlar.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.