btbilgi

Günümüzde her sektörde müşteriler ihtiyaçlarının hızlıca anlaşılıp çözülmesini bekler durumda. O yüzden de tercihlerini daha hızlı hareket eden ve ihtiyaçlarını karşılayabilen ürün ve kurumlardan yana yapıyorlar. Bunun dışında tüketiciler özelleştirme ve kendilerine uygun çözümler istiyorlar. 2015 yılından bu yana İTÜ ARI Teknokent bünyesinde araştırma faaliyetleri yürüten startup tazi, bu ihtiyaçları analiz edebilmek için hayata geçirilmiş.

tazi firmasının çözümleri, akan (streaming) veriyi inceleyerek devamlı olarak öğrenebiliyor. Öğrendikçe de belirlenen hedeflere göre anında tahminler üretebiliyor, dolayısı ile müşterinin ihtiyaçlarına anında cevap verebilmeyi sağlıyor. Aslında bu türden analizlerin çıkması gereken büyük veri çözümleri hem çok maliyetli, hem de değişen iş ihtiyaçlarına ve müşteri özelliklerine cevap vermekte yavaş kalıyor. O yüzden buna benzer anlık veriden öğrenen sistemlere gelecekte daha fazla ihtiyaç olacak.

tazi Kurucu Ortakları Prof.Dr Zehra Çataltepe ve Dr. Tanju Çataltepe telekom, gıda, banka, sigorta, eğitim gibi farklı sektörlerde 20 yılı aşkın tecrübeye sahipler. Bu startup’ı kurarken de makine öğrenme konusunda akademik ve endüstriyel deneyimlerini biraraya getirmişler. İlk olarak sundukları ‘tazi hunt’ isimli ürün, veri akışının yoğun olduğu sektörlerde makine öğrenme sayesinde anında veri analizi yapabiliyor. Bu ürün bankacılık, sigortacılık, çağrı merkezi, mağazacılık gibi müşteriye anında geri dönüşün önemli olduğu sektörlere yönelik tasarlanmış.

Müşteri memnuniyetini anında analiz eden startup: tazi
tazi Kurucu Ortakları Prof.Dr Zehra Çataltepe ve Dr. Tanju Çataltepe

tazi hunt’ın bankacılıktaki kullanımı online işlemlerinde, ATM kullanımlarında, web sitesindeki kullanıcı hareketlerinde işe yarıyor. Bu noktalarda gelen veri anında işlenerek kullanıcıların alışkanlıkları tespit edilebiliyor. Müşterilerin alışkanlıkları dışında gerçekleşen aktiviteler hakkında da ilgili birimleri bilgilendiriyor. Çağrı merkezi alanında ise aramaların kalitesini ölçerek, daha verimli görüşmeler yapılması için bilgi sağlıyor. tazi hunt ile sektör uzmanının anlayabildiği modeller oluşturuluyor ve karmaşık veri yığınlarının anlam kazanmasını sağlıyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.