btbilgi

MCT tarafından hazırlanan, bu sene 22’incisi hayata geçecek İnsan Kaynakları Zirvesi 15-16 Şubat’ta İstanbul’da Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre Ve Sergi Sarayı’nda gerçekleştirilecek. İnsan Kaynakları Zirvesi bu sene “DNA–Decoding The New Age/ Yönetim-Yeni Çağın Kodları ile Yeniden Yazılıyor” teması ile 300’e yakın şirketten 2 bine yakın katılımcıyı ağırlamaya hazırlanıyor.

xTRlarge, Management Center Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Alper Utku’ya bu senedeki Zirve’de hangi konuların üzerinde durduklarını ve Türkiye’de İnsan Kaynakları yaklaşımlarının bu tür zirvelerle geliştirilme potansiyelinin ne olabileceğini sordu.

İki gün boyunca sürecek Zirve’nin farklılaşan dünyanın, değişen dinamiklerinde liderlik ve yeni yönetim anlayışı üzerine yeni bir ufuk açmak üzere gerçekleştirildiğini belirten MCT Yönetim Kurulu Başkanı Alper Utku, insan kaynakları alanında çalışan yönetici ve profesyonellerin buluştuğu, uluslararası ve yerel gündemin takip edildiği, katılımcılarının şirketlerine yeni bakış açısı ve modelleri taşıyabildikleri bir zirve hedeflediklerini söyledi.

MCT Yönetim Kurulu Başkanı Alper Utku

Dünyadaki trendleri Türkiye’deki profesyonellere profesyonellerin sunumlarıyla aktarmak istediklerini işaret eden Alper Utku, ‘bu trendlerin ne kadarı Türkiye’de uygulanabiliyor’ sorumuzu şu şekilde cevaplıyor: “1995 yılında Zirve’yi ilk gerçekleştirdiğimizde Türkiye’de ‘İnsan Kaynakları’ bir kavram olarak bile yoktu. Hedefimiz çağdaş İinsan Kaynakları kavram ve yaklaşımlarını Türkiye’ye getirmekti. Zaman içinde bu kavram Türkiye’de kabul gördü ve yer buldu. Personel Yönetimi’nden İnsan Kaynakları’na dönüştü. Bugün Personel Yönetimi kavramını neredeyse duymuyoruz. MCT olarak yıl içinde şirketlerle yaptığımız organizasyonel değişim ve yönetici geliştirme projelerinde şirketlerin bu trendleri ve yeni modelleri bizlerle birlikte ne kadar uyarlayabildiklerini görüyoruz. Getirdiğimiz yaklaşım ve modeller Türkiye’de yer buluyor. Türkiye’deki şirketler bu gündemi kendilerine göre uyarlayarak takip edebiliyor. Türkiye’deki konjonktür, yerel koşullar ve şartlar elverdiği ölçüde şirketlerde hep ileriye bakan bir eğilim görüyoruz.”

İK sadece departman adı değişikliği olarak mı kaldı, süreçlere aktarıldı mı?
İnsan Kaynakları’nın ‘İnsan kıymetini anlayarak, yönetilip, yönlendirilirken ilgili modern yaklaşımlar tam anlamı ile benimseniyor mu’ sorumuzu Alper Utku, “Türkiye’de aynı coğrafyada olumlu ve olumsuz örneklerini görebilirsiniz ama bütünsele ve dünyadaki diğer örneklere baktığımızda Türkiye’nin iyi bir yerde olduğuna inanıyorum” şeklinde yanıtladı. Utku konuya açıklık getirerek Türkiye’de belli seviyede, uluslararası pazarlarda çalışan veya uluslararası ortaklığı olan yüzü dünyaya dönük şirketlerden bahsettiklerini işaret etti.

Zirveye katılan 300 şirketin aslında Türkiye’deki onbinlerce şirket arasında sadece bir avuç şirket olduğunu belirten MCT Yönetim Kurulu Başkanı Alper Utku bu şirketlerin çok iyi çalışmalar yaptıklarını ve bu çalışmalar ile dünya standartlarının üstünde olduğunu gördüklerini ama Türkiye’de bu tür zirvelere katılmayan, bu tür çalışmalar yaptığına tanık olunmayan birçok şirketin olduğunun da farkında olduklarını sözlerine ekledi.

Bu şirketleri buzdağının görünmeyen kısmı olarak niteleyen Alper Utku, onları inceleyerek cevap verdiğimizde Türkiye’de İnsan Kaynakları alanında pek çok şeyin iyi olmayabileceğini, Türkiye’de İnsan Kaynağına bakış açısının ilerlemesi için, bu tür Zirve ve yaklaşımları yakından takip etmesi ve kendi işine uygulaması gereken onbinlerce şirketimiz olduğunu da vurguladı.

İnsan Kaynakları Zirvesi Türkiye’nin iş konusunda en büyük merkezlerinden biri olan İstanbul’da gerçekleştiriliyor. Tüm Türkiye’ye açık olan Zirve’nin Türkiye’yi kapsayacak şekilde büyümesini de isteniyor. Bu konunun biraz da Türkiye’nin işe ve insan kaynağına bakış açısından olgunlaşması ile ilgili bir karar olduğunu belirten Alper Utku, Marmara Bölgesi’nin bu açıdan daha olgunlaşmış bir Pazar olduğunu dile getirerek, Bursa ve İzmir gibi illerde ve İç Anadolu’nun bazı bölgelerinde bu konuyu yakından takip eden kıymetli şirketler olduğunu ve o şirketlerle de MCT olarak birebir çalıştıklarını söylüyor.

Yeni çağın kodlarında neler var?
Bu yılın temasının açılımında yeni çağın kodları ve yönetim olan Zirve’de, Dünya’da yaşanan değişim ve bu değişimin sonucunda şirketlerde yarattığı etki ele alınıyor. “Değişime değişim gereklilikleri”nin ele alınacağı İnsan Kaynakları Zirvesi’nde Dünya’da yaşanan teknoloji odaklı dönüşümün, artarak devam eden küreselleşmenin, sosyal zorluklar olarak nitelenebilecek güvenlik, göç ve sosyal çalkantıların pek çok ülkede farklı boyutlarda yaşandığını dile getiren Alper Utku çok kritik bir dönemden geçtiğimize değinerek, tüm dünyada yaşanan bu değişimleri yeni bir dönemin habercisi olarak gördüklerini vurguluyor.

Bu sene 22’incisi yapılacak Zirve ve daha önceki Zirvelerde sağlamaya çalıştıkları dengeyi Alper Utku Türkiye’den uygulamalarla, yurtdışından farklı yaklaşımları bir araya getirdikleri bir içerik olarak tanımlıyor.

Bu döneme şirketlerin nasıl hazır olacağı ile ilgili konuların bir araya getirildiği Zirve’de teknolojinin ilerlemesi, sosyopolitik sorunlar ve çalkantılar, ekonomik sıkıntıların farklı dengelerle tüm ülkelerin ortak sorunları haline geldiğine işaret edilerek bu konular farklı yönleriyle ele alınarak bunlarla ilgili yaklaşımlar yansıtılıyor. Kendini bu konuya adamış konuşmacılar iki gün boyunca katılımcılara böyle bir dönemde nasıl liderlik yapılacağını ve bu dönemi nasıl yöneteceklerini, yeni dönemin liderlik kodlarının ne olması gerektiğini sorgulatıyor.

Zirve Konuşmacıları
İnsan Kaynakları Zirvesi’nde bu tip geçiş dönemlerinde nasıl liderlik yapılabilir, yeni dönem liderlik anlayışı ile ilgili ilham verecek olan konuşmacılar kimler?

Yönetim danışmanlığı ve eğitim alanında yaptığı kariyer çalışmalarıyla, London Times tarafından “Dünyanın En İyi Gelişen Yönetim Gurularından” biri seçilen Kate Sweetman Zirve’de dönüşümde liderlik ile ilgili bir sunum yapacak.

Dünyada otomasyon, yapay zeka robotlarla ilgili yeni dönemde insanların kapasitesinin altındaki işleri makineler yapacak. Peki insanları bu yeni dönemde nasıl işler bekliyor? Daha duygu, his, sezgi kökenli işlere yoğunlacak bir dünyaya doğru gidiyoruz. Konuyla ilgili Cornell Üniversitesi, Sibley Mekanik ve Uzay Mühendisliği Fakültesi’nden Yardımcı Doçent Dr. Guy Hoffman gelecek ve robotların dünyasına hazır olup olmadığımızı sorgulatacak.

GoodPlanet Foundation Başkanı, ödüllü yönetmen, fotoğrafçı, gazeteci ve çevreci Yann Arthus-Bertrand dünyadaki değişime sanatçı gözüyle bakış açısı getirirken; dijitalleşen dünyada veriler ve rakamlarla bugüne kadar yapamadığımız neleri yapabileceğimizi Kanada’dan gelen stratejist ve dijital antropolog Rahaf Harfoush aktaracak. Harfoush ‘büyük veri’ analizleri ile neler yapılabileceğini, bu bilgiyi insan kaynaklarına taşıdığımızda insan kıymetine ilişkin karar ve aksiyonlarımızı nasıl verebileceğimizi, konuyu nasıl görebileceğimizi gösterecek.

Yine zirve konuşmacıları arasında yer alan Uncharted Leadership Institute Direktörü, liderlik alanında dünyaca ünlü bir uzman olan Diana Renner belirsizlikte nasıl liderlik yapılacağına dair ipuçları ile İnsan Kaynakları Zirvesi’nde olacak.

İngiltere’den katılan The Right Conversation Araştırma Direktörü John Higgins böyle dönemlerde bizi en çok insan yapan konulardan biri olan “diyaloglar ve iletişim” üzerine bir sunumla zirve konuşmacıları arasında yer alacak. Diyalog ve iletişimi organizasyonlarda nasıl güçlü bir araç olarak kullanacağımız, insani özellikleri nasıl yaşatacağımız konusu üzerinde duracak.

Zirve konuşmacılarından Impact 7 Generations CEO’su Brian Chossek teknoloji ile yakınlaşırken, çalışanlarımızın işe ve işi yapış biçimine nasıl bir gaye katılabileceği, ‘çalışanlara nasıl dokunursak gücünü ekonomiye ve işletmelere dahil edebiliriz’ konusu üzerinde duracak.

M. D., DLFAPA, FACPsa Vamık D. Volkan yaşadığımız dönemi insanbilimci psikiyatr gözüyle anlatırken; Türkiye’de zor koşullarda öğretmenlik yapan ve mucizeler yaratan bir öğretmen olan Ahmet Naç insana dokunmayı ve değişim yaratma konusunda deneyimlerini paylaşacak.
100’e yakın sponsor ile desteklenen Zirve’de uluslararası konuşmacıların da yer aldığı 120 konuşmacı, farklı konularda yapacakları sunumlarla katılımcıların ufkunu genişletecek.

Dünyadaki trendleri zirve konuşmaları arasında görebileceğimiz toplantıda dijitalleşme, yaratıcılık, sosyal sıkıntılar, kimlik problemleri ve göçler gibi konular ele alınırken, İnsan Kaynakları Zirvesi’nde yer alacak başarılı birçok konuşmacının birinci ya ikinci kuşaktan göçmen olması da dikkat çeken unsurlar arasında yer alıyor. Konferans sırasında yapılması planlanan canlı yayınlarla konuşmacıları zirve katılımcısı 2.500 kişinin ötesine taşıyabilmek hedefleniyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
TRT'de 1990 yılında başladığı profesyonel iş hayatına, özel sektörde ve özel kanallarda farklı programların yapımcılığı ile devam etti. Milliyet Grubu'nun dergilerinde ve Interpro Grubu yayınlarında yazı işleri müdürlüğü ve editörlük görevleri üstlendi. Avrasya’nın en büyük ticaret platformu "CeBIT Bilişim Eurasia" markasının pazarlama iletişimi faaliyetlerini kurguladı ve yönetti. Farklı sektörlerdeki pek çok marka için iletişim konusunda danışmanlık hizmetleri verdi. Şu anda xTRlarge'ın Yazı İşleri Müdürü olarak görev yapmaktadır.