btbilgi

2016 yılını henüz arkada bıraktığımız şu günlerde farklı sektörlere yönelik araştırma sonuçlarını yayınlıyor. Bunlardan biri de enerji sektörü ve bu sektörle ilgili ilk istatistikler ABD’den geldi.

Amerikan Enerji Endüstrisi geçtiğimiz yıl verilerine göre güneş endüstrisinin 50 bin yeni iş alanı yarattığını ortaya koyuyor. 2016 ABD istihdam istatistikleri, 2005 yılı ile kıyaslandığında güneş enerjisi sektörü istihdam rakamlarının kömür, rüzgar, ve nükleer enerji gibi diğer enerji sektörlerine göre daha fazla olduğunu gösterdi. Güneş enerjisinde istihdam rakamları 2015 yılına göre yüzde 25 artarken, 2015 yılına göre 51 bin yeni iş eklendi ve toplam iş sayısı 2010 yılında yapılan ilk sayıma göre üç kat artarak 260 bin 077 oldu. İşveren anketlerinde bu yıl bu oranın yüzde 10 artması ve toplamda 286 bin 335’e çıkması bekleniyor.

Güneş enerjisi endüstrisinin büyümesi eyaletten eyalete de değişiklik gösteriyor. 2016’da Kaliforniya, Massachusetts, Texas, Nevada ve Florida güneş enerjisi alanında en çok çalışana sahip eyaletler. Güneş enerjisi ile üretilen elektrik ABD elektriğinin sadece yüzde 1,3’ünü oluşturuyor. Güneş enerjisi endüstrisinde iş alanları en fazla kurulum alanında görülüyor, En fazla pay ise yüzde 41 ile konut pazarlarında. Güneş enerjisi kuranlar için emek yoğun işlerinin ortalama ücreti ise saat başı 25,96 USD.

Güneş enerjisi alanında çalışan sayısı doğalgaz alanında çalışanlardan daha yüksekken kömür alanında çalışanların iki, rüzgar alanında çalışanların 3, nükleer enerji alanında çalışanların neredeyse 5  katı. Sadece petrol sektörü yüzde 38 ile güneş enerjisinden daha fazla iş alanı vadediyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.