btbilgi

Yorucu bir iş günü sonunda uzun ve sıcak bir duş almak gibisi yoktur değil mi? Sıcak kısmı tamam ama uzun kısmı konusunda daha dikkatli olmakta fayda var. Genelde duşta ne kadar uzun süre kaldığımıza ve ne kadar su tükettiğimize pek bakmayız. Peki eğer duşta ne kadar su tükettiğimizi ve ne kadar enerji harcanmasına yol açtığımızı anında bilebilseydik, daha fazla dikkat eder miydik? Alman ve İsviçreli bilimadamları öyle olduğuna inanıyorlar.

Almanya’dan Bonn Üniversitesi, Bamberg Üniversitesi ve ETH Zurich Üniversitesi araştırmacılarının ortak projesinde, gerçek zamanlı tüketim sonuçlarının sunulması, insan davranışlarında farklılığa yol açıyor. Management Science isimli online dergide yayımlanan bilimsel makale, insanların normalde banyo yaparken ne kadar su ve enerji tüketilmesine yol açtıkları konusunda bilinçli olmadıklarını gösteriyor. Araştırmada çevre konusunda duyarlı olduğunu söyleyen kişilerde bile bu davranışın gözlemlendiği belirtilmiş.

Araştırma, bir evin günlük sıcak su ihtiyacının üçte ikisinin banyoda tüketildiğine işaret ediyor. Burada sorun sadece su tüketiminin kontrolsüz olması değil, suyun ısıtılıp evlere ulaştırılması için tüketilen enerjinin de çoğu zaman bilinçsizce kullanılması oluyor. Bilimadamları bu bilinçsiz davranış modellerinin değiştirilmesine yönelik olarak çeşitli denemeler yapmışlar.

Duşunuzun uyarısını dinleyin, daha az su tüketin
Kaynak: Liliane Ableitner/Universität Bamberg

İsviçre’de tek ve iki kişinin yaşadığı 700 ev seçilmiş. Seçilen evlerin banyosuna, duş alırken harcanan su ve enerji tüketimini anında gösteren bir cihaz monte edilmiş. Duş başlığının yakınında, göz hizasına monte edilen ölçüm cihazları, iki ay boyunca evlerde yaşayanlar tarafından kullanılmış. Bu süre boyunca bazı seçilmiş evlerdeki yaşayanlara ne kadar su ve enerji tükettikleri anında gösterilmiş, bazılarına ise cihaz takıldığı halde bu bilgi verilmemiş. Araştırmacılar iki ay boyunca cihaz takılı evlerdeki tüketimleri ölçmüş ve analiz etmişler.

Araştırma sonucunda uzun süre duş almaya alışık kişilerde yüzde 30 daha az su ve enerji harcaması oluştuğu görülmüş. Hatta kısa süreli duş alanların bile duşta kalma sürelerinin kısaldığı, bu grupta da yüzde 22 oranında tasarruf olduğu belirtiliyor. Deneme boyunca evlerde tasarruf edilen ortalama enerji ise yaklaşık 1,2 kWh olmuş, bu da normal bir evin günlük tüm ışıklandırma harcamasına denk. Ayrıca araştırmacılar gerçek zamanlı sonuçların görülmesinin yarattığı olumlu davranış değişikliğinin, deneme süresi sonuna kadar bozulmadan devam ettiğini açıklamışlar.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.