btbilgi

Elektrikli otomobiller ve güç duvarları gelişen teknolojinin bize sundukları. Geçtiğimiz hafta Türkiye’den ilk borlu ve elektrikli hibrit araç ile ilgili bir haberimizi yayınlamıştık. Bu haftaki röportajımızda Türkiye’de ilk elektrikli otomobili yapan, enerji ve enerji ile çıkılan yolda yapılamaz denileni yaparak altına imzasını atan, enerjiye hükmedecek yenilikçi teknolojilerin peşinde koşanların yolunda bir yolculuğa çıkıyoruz.

Önder Yol Türkiye’de öğrenim görmüş bu ülkenin yetiştirdiği bir işadamı. Yenilikçiliği işinin pusulası yapmış bir profesyonel. Demir çelik ticareti yapıyor ama aslında makine mühendisi. Beyin takımı ile yaptığımız farklı bir röportajda bahsettiğimiz gibi “yapamazsın” sözcüğünü sevmiyor ve tanımıyor. Biri olmaz dediğinde olmazı olur yapacak yollar arıyor.

DMA Yönetim kurulu başkanı Önder Yol

Örneğin Elon Musk’ın kendisine verdiği cevap onu elektrikli araç konusunda uzmanlaşacak bir ekip kurmaya yönlendiriyor. Sonrasında Elon Musk ve pek çok elektrikli araç üreticisinin en ciddi rakibi oluyor. Rakip olmakla kalmayarak, geliştirdikleri teknoloji ile yarattıkları farklı ürünlerde rakiplerinin önüne geçiyor.

Geçtiğimiz hafta Dünya’nın ilk elektrik- bor hibritini Tübitak Mam, Bor Enstititüsü ve DMA’nın ortak bir proje ile gerçekleştirdiğini söylemiştik. DMA’nın elektrikli araç üretimi aslında buzdağının görünen kısmı.

DMA Yönetim Kurulu Başkanı Önder Yol’la elektrikli araçlar ile başlayan ama güç elektroniği üzerine yapmış oldukları çalışmalardan, Çin devlet şirketi ile olan ortaklıklarından,  Ar-Ge’den, dünyanın gittiği yönden milli ve yerli kavramlarından bahsettik.

Dünyayı değiştirmek gerek
Elektrikli araçlarla ilgilenmeye ne zaman başladığını sorduğumuzda; elektriğin özel merakı olduğunu işaret eden Önder Yol, önceden de içten patlamalı araba motorları için tasarımları olduğunu dile getiriyor. İçten yanmalı motorların nasıl daha etkin kullanabileceği konusunda araştırmaları olduğunu söyleyen Yol, bu tasarım yolculuğunda geldiği noktayı ise;“Ne yaparsanız yapın içten patlamalı motorların hiçbir anlamı olmadığını anlıyorsunuz. Bu noktaya ulaştığınızda elektrikli araçlara geçiş yapmak çok doğal bir süreç olarak geliyor” şeklinde ifade ediyor.

“2025’ten sonra dünyanın hemen hemen hiçbir yerinde, hiçbir devlet elektrikli olmayan hiçbir arabaya izin vermeyecek”

Elektrikli aracı elektrikli araç olarak düşünmüyor Önder Yol.  “Bunlar aslında bambaşka bilgisayarlar” diyerek neden bu yola çıktını anlatıyor; “Niye elektrikli araç? Çünkü dünyayı değiştirmek gerek. Biz de dünyayı değiştirmek üzere yola çıktık ama izin verirlerse” diyor ve dünyada devletin desteği olmayan herhangi bir şeyi yapabilme ihtimalinin olmadığını dile getiriyor.

Bu konuyu bir örnekle açıklayan Önder Yol; “Tesla 1998 yılında ilk arabalarını üretmeye başladı. 2011 yılına kadar 1029 tane araba üretti 650’sini sattı, gerisini de satamadı, kalanlar hurda oldu. 1998’den 2011 yılına kadar her çeyrekte 30 ile 50 milyon USD zarar etti. 2011 yılında 1 USD’ye Apple’a satılacakken yüzde 40’ını Toyota, yüzde 30’unu Mercedes satın aldı.

“ilk arabalarımızı çıkardığımız 2011’de Tesla S modelleri yoktu.  Roadstar öncesi araçlarını satamadı. Tesla 90 veya 100 KWh ile 370 Km gider.  Biz 53 KWh ile 450 kilometre yol alıyoruz”

“Toyoto’nun eski Fremont’taki fabrikasında üretime geçtiler. Senede aşağı yukarı 3 Milyar USD devlet desteği alır. İlk devlet desteğini de 496 milyon USD olarak Arnold Schwarzenegger verdi. Tesla’nın eşi aynı zamanda Paypal’ın sahibi. Tesla bir gün yurtdışına çıkıyorum Güney Afrika’ya ya da Avustralya’ya gideceğim dediği anda devlet kapıları açtı. Şu anda Tesla dediğiniz şirketin en büyük faaliyet alanı SpaceX’dir. Bu işe başladığınız zaman her şeyiyle yapabiliyorsanız ufkunuz sonsuza uzanır.”

Dünyanın ilk bor ve elektrikli araç hibriti

16 Ocak’ta Tubitak MAM’a yakın zamanda lansmanı yapılması beklenen bor ve elektrik motoru ile çalışan dünyanın ilk hibrit aracının Prototipini teslim ettiler. Önder Yol bu araç için düşüncelerini  “Bu araç bizim elektrikli arabalarımıza bir entegrasyondur. Sodyum Bor Hidrür destekli Hibrit araç olarak düşünebiliriz.”

Çin için 9 bin adet minibüs üretiyoruz

Çin için üretimi yapılan Sea Leon

DMA’da yapılan çalışmalar sizi şaşırtıyor. Çünkü DMA bu teknolojiyi üretmekle kalmayıp ihraç ediyor. Çin için yıllık 9 bin adet elektrikli minübüs ürettiklerini söyleyen Önder Yol “Batılı otomotiv üreticileri Türkiye için üretiyor. Biz Çin için üretiyoruz” sözlerinin ardından şu anda ihraç edilen Sea Lion isimli aracın Dünya’da Pekin Kriterlerini* gerçekleştiren tek araç olduğunu da vurguluyor.

Her aşama DMA’nın kontrolünde

DMA herhangi bir ülkeye yaptığı ihracatta araç kitleri Türkiye’de üretiliyor. Kitlerin yerleştirileceği araçlar kendi belirledikleri standartlarda hazırlanıyor.  Sonrasında üretilen kitler o ülkeye gönderiliyor ve DMA’nın yönergeleri doğrultusunda yerleştiriliyor. Örneğin  Çin’e gönderilen kitler DMA’nın yönergeleriyle yerleştirilip, Türkiye’deki ölçüm aletleri ile kilometrelerce uzaktan, her araç tek tek test ediliyor.

‘Yeşil onay’ verip testten geçtiği zaman hiçbir sorun yok. Aracın bağlantıları doğru yapıldığı anlamına geliyor. Sistem kırmızı alarm verirse yine uzaktan tanı araçları devreye girerek, hata bulunuyor ve nerede olduğu tarif edilip düzeltiliyor. Bir yıl içinde 9 bin araç için üretim yapılacak. İlk etapta 75 kit geçtiğimiz dönem içinde Çin’e teslim edildi.

*Pekin Kriterleri Kg/km, kWh/kg, kWh/km

Devamı: Nadir bulunan elementler olmazsa hiçbir şey yapamazsınız

Yorumlar

btbilgi
1
2
3
PAYLAŞ
TRT'de 1990 yılında başladığı profesyonel iş hayatına, özel sektörde ve özel kanallarda farklı programların yapımcılığı ile devam etti. Milliyet Grubu'nun dergilerinde ve Interpro Grubu yayınlarında yazı işleri müdürlüğü ve editörlük görevleri üstlendi. Avrasya’nın en büyük ticaret platformu "CeBIT Bilişim Eurasia" markasının pazarlama iletişimi faaliyetlerini kurguladı ve yönetti. Farklı sektörlerdeki pek çok marka için iletişim konusunda danışmanlık hizmetleri verdi. Şu anda xTRlarge'ın Yazı İşleri Müdürü olarak görev yapmaktadır.