btbilgi

Türkiye’de sayısı neredeyse 60’a varan teknokentler, ülkenin Ar-Ge kültürüne katkıda bulunan yapılar. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na bağlı olan teknokentler, bu katkıyı teknoloji girişimlerine destek olarak yapıyorlar. Türkiye’nin en büyük teknokentlerinden olan İTÜ ARI Teknokent de, 2016’da Ar-Ge ihracatını yüzde 11 büyüterek üstlendiği görevi yerine getiriyor.

2016 yılında İTÜ ARI Teknokent bünyesinde Ar-Ge ihracatında en çok büyümenin yaşandığı sektör, yüzde 447 ile biyoteknoloji olmuş. Çevre teknolojileri onu yüzde 294’lük büyümeyle takip ediyor. Diğer gelişme gösteren sektörler ise enerji, elektronik, bilgi ve iletişim teknolojileri ve otomotiv. İTÜ ARI Teknokent 2016’da farklı sektörlerden yüzlerce firmayla ülke ekonomisine katkıda bulunmuş.

İTÜ Arı Teknokent’in desteklerinden yararlanan şirket sayısı son bir yılda yüzde 28 artarak tam 252’ye ulaşmış. Teknokent’de çalışan sayısı 6 bin kişiyi geçmiş durumda, yürütülen proje sayısı ise son yılda yüzde 18 artarak 2.500’ün üzerine çıkmış. Bu projelerin 148’i teknoloji patenti içeriyor. 2015 sonu itibarı ile toplam Ar-Ge ihracat rakamı 22 milyon dolar, toplam Ar-Ge geliri ise 406 milyon TL olarak belirtiliyor.

Konu ile ilgili açıklama yapan İTÜ ARI Teknokent Genel Müdürü Kenan Çolpan, dünya genelinde gelişmiş ülkelerde Ar-Ge’ye ayrılan payın yüzde 3 olduğunu belirtiyor. Ülkemizde ise teknokentlerin kurulması ile bu payın yükseldiği ve şu anda yüzde 1 civarında olduğu da aktarılmış. Teknokentler teknoloji girişimcilerinin gelişimini sağlayarak Ar-Ge ihracatını artırmada büyük rol oynuyorlar. Uluslararası bir markaya dönüşebilen her girişim, ülke ekonomisine etki ediyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.