btbilgi

Proxima Centauri yıldızının etrafında döndüğü tespit edilen Proxima b gezegeni, 2016’da keşfedildiğinde büyük olay yaratmıştı. ‘İkinci Dünya’ diye adlandırılan gezegenin insan yaşamına uygun bir ortama sahip olduğu bilimadamları tarafından doğrulanmıştı. Ama NASA’nın yeni açıklaması bu keşfin önemini ortadan kaldırır nitelikte.

Dünyaya en yakın yıldız olan Proxima Centauri, Alpha Centauri yıldız sisteminin bir parçası ve bizden  4,5 ışık yılı uzaklıkta. Kırmızı cüce sınıfına giren yıldızın etrafında dönen Proxima b ise, dünyadan yapılan gözlemlerde insan yaşamı için en uygun gezegen olarak belirlenmişti. Fakat yeni bulgular hem yıldızın yaşı, hem de gezegenin yıldıza uzaklığı açısından uygun koşulların olamayacağı yönünde. Bilimadamları yıldızda her iki saatte bir oluşan dev patlamalar yüzünden, gezegenin devamlı x-ışını ve ultraviyole radyasyonuna maruz kaldığını tahmin ediyorlar.

Araştırmacılar Proxima b gezegeninde oksijen ve su bulunsa bile, bu radyasyon bombardımanı yüzünden atmosferinin devamlı oksijen kaybettiğine inanıyorlar. The Astrophysical Journal Letters isimli bilimsel yayında yer alan rapora bakılırsa, gezegenin atmosferindeki oksijen yaklaşık 10 milyon yılda tamamen yokolacak. Makalede kızıl cüce yıldızların etrafında dönen gezegenlerle ilgili kötümser sonuçlar sunuluyor. Ama araştırmanın lideri Vladimir Airapetian en azından bu yeni çalışma sonucunda, yaşanabilir gezegenleri bulmak için nelere bakmaları gerektiği konusunda daha fazla bilgi sahibi olduklarını belirtiyor.

Wired’ın haberine göre, NASA bundan böyle dış gezegen araştırmalarında bu bulgulardan yararlanılacağını ifade ediyor. Genç kızıl cücelerin etrafında dönen gezegenlerin şimdiye kadar daha düşük yıldız ısısı yüzünden, insan yaşamına uygun ortama sahip olacağı öngörülüyordu. Bundan böyle radyasyon bombardımanı potansiyelinin de gözlemlere ekleneceği bilgisi verilmiş.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.