btbilgi

Teknoloji geliştirme alanındaki en önemli isimlerden biri olan Fraunhofer Institute’ın güneş enerjisi sistemleri bacağı Fraunhofer ISE, yeni bir ürün ile geliyor. Bystronic Glass firması ile beraber yapılan çalışmalarda geliştirilen TPedge PV (fotovoltaik) modülleri daha uzun ömür, stabilite ve üretim maliyetlerinde azalma vaadediyor.

TPedge PV modüllerinin normal güneş panellerinden en büyük farkı, aynı çift kat pencerelerde olduğu gibi çift kat cam kullanılması. Güneş hücreleri çift cam arasındaki gaz dolu bölümde yer alıyorlar. Bu tasarımda geleneksel panellerdeki kapsülleme folyosu ve laminasyon kullanılmıyor. Ayrıca standart çerçevelere de ihtiyaç kalmamış durumda. Bu çerçevesiz ve laminasyonsuz tasarım sadece malzemeden tasarrufu değil, üretim bantlarında zamandan kazanmayı da sağlıyor.

Fraunhofer Institute’dan yeni nesil güneş panelleri: TPedge
Çerçevesiz TPedge modülü. Kaynak: Bystronic Glass

Fraunhofer ISE’deki proje müdürü Max Mittag yaptığı açıklamada laboratuarda testleri tamamlanan ürünün seri üretim aşamasına geldiğini belirtiyor. Geliştirme sırasında değişik konfigürasyonlarda TPedge modülleri tasarlanmış. Modülde kullanılan cam yüzeylerin kalınlığı 3 mm’den 2 mm’ye indirilip, ağırlıkta yüzde 30 azalma mümkün olabileceği görülmüş. Bystronic Glass’ın sağladığı cam teknolojisinin, IEC 61730 ve IEC 61215 standartlarına uygun olduğu belirtiliyor.

Yapılan testlerde farklı güneş hücrelerinden oluşan TPedge panel modülleri 4 bin saat boyunca yüzde 85 nem ve 85 santigrat derece ısıya maruz bırakılmış. Ayrıca her modül örneğine 400 ısı değişim testi de uygulanmış. Bu testte modülün eksi 40 derece ile artı 85 derece arasındaki değişen ısılara dayanması gerekiyor. Normal lamine kaplamalı standart PV modüllerinde bu süre içinde geniş çaplı bozulma etkileri ve yüzde 41’a varan performans düşüşleri gözlemlenmiş. Ama TPedge modüllerde aynı testlerde fiziksel değişim veya performans düşüşü olmamış.

Fraunhofer Institute’dan yeni nesil güneş panelleri: TPedge
Modüller basınç testinde. Kaynak: Fraunhofer ISE

Modüller mekanik ve kurulum testlerinden de başarıyla geçmiş. Modüllere farklı kurulum şekillerinde 5 bin 400 PA’ya varan basınç uygulanmış. Modüllere, özellikle de çabuk aşınan ve kırılan kenar kısımlarına 25 mm büyüklüğünde dolu fırlatılmış. Ayrıca Fraunhofer ISE mühendisleri 70 TPedge modülünü bir laboratuar binasına monte etmiş ve üç sene boyunca sürekli kullanıma tabi tutmuş.

Modüller sonuçta tüm testleri tamamlamış ve seri üretime hazır durumda. Maliyet kısmında ise geleneksel lamine ve çerçeveli PV modüllerine göre üretim maliyetlerinin yüzde 2 kadar düşük olması bekleniyor. TPedge modüllerinin seri üretimine yakın zamanda geçilebilmesi için sektör firmaları ile görüşmelerin devam ettiği ifade edilmiş.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.