btbilgi

Tesla’nın kurucusu Elon Musk, binek otomobiller dışında elektrikli araçlar da hayal ediyor. Geçen senenin ortasında yaptığı bir açıklamada iki tip elektrikli araca daha ihtiyaç olduğunu söylemişti: Kamyonlar ve toplu taşıma araçları. İşte şimdi bu vaadin elektrikli kamyon bölümü yakın gibi görünüyor.

Musk ilk açıklamasında bahsettiği iki tür aracın da firma dahilinde tasarım aşamasında olduğunu ve 2017’de duyurularının yapılacağını söylemişti. Vizyoner girişimci, hafta sonu Twitter’dan buna destek olacak şekilde bir mesaj attı.

Daha önce elektrikli kamyon konusunda ciddi bir rakip görmüştük, Nikola Motors. Bu firmanın üretmeyi planladığı Nikola One isimli kamyon, tek şarjda 2.000 kilometre yol gidecek kadar iddialı. Nikola Motors bu kamyonları 2019 yılında teslim etmeye başlamak istiyor. Acaba Tesla firması bu alandaki birikimi ve maddi gücü ile Nikola Motors’dan önce piyasaya bir elektrikli kamyon sürebilir mi?

Tesla eğer bu kamyonu aynı binek araçları gibi otonom hale getirebilirse, uzun yol kamyon soförleri için epey büyük bir iyilik yapmış olacak. Uzun yolda yorulan şoförler yol boyunca kumandayı bilgisayara bırakıp, kısa sürelerle bile olsa dinlenme şansı yakalayabilirler. Bu alanda çalışan bir diğer firma da Uber; onlar da sürpriz bir atak ile, otonom kamyonlarla yük taşımacılığı piyasasına girebilirler.

Fakat Tesla’nın elektrikli kamyon projesi için henüz erken, çünkü Musk önceliğin Model 3’de olduğunu söylüyor. Firma şimdiye kadarki en uygun fiyatlı elektrikli otomobilini piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Model 3’ün fiyatının 35 bin dolar’dan başlaması hedeflenmiş, satışı ise 2017 sonunda olacak gibi görünüyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.