btbilgi

Sağlık teknolojisindeki yenilikler hem bedenin dışında akıllı bileklikler gibi şekillerde görülüyor, hem de içinde minyatür cihazlar şeklinde. Minik sensörler ve elektrik devreler üretip vücudumuzu içeriden nasıl daha verimli takip edebiliriz, işte bilimadamları bir yandan bunu araştırıyorlar. MIT’den çıkan bir proje bu yolda önemli bir gelişme olarak görülebilir; mide asidi ile çalışan yutulabilen pil.

MIT (Massachusetts Institute of Technology) ve Brigham kadın Hastanesi ortak çalışması olan bu buluş, gelecekte minik vücut içi cihazların gideceği yönle ilgili ipuçları veriyor. MIT’nin Elektrik Mühendisliği ve Bilgisayar Bilimleri bölümü başkanı Anantha Chandrakasan konuyla ilgili şöyle bilgi vermiş: “Vücut içi sağlık cihazları için önemli noktalar enerji üretimi, dönüşüm, depolama ve kullanım şekli. Bu buluş bize yepyeni medikal cihazlar üretmeye fırsat verecek. Vücudun kendisi enerji üretimine destek oduğu için, uzun sürelerde aktif kalabilecek çözümler geliştirilebilir.”

Bundan önce üretilmiş vücut içi sensör cihazları geleneksel bataryalar kullanıyordu. Nabız ve vücut sıcaklığı gibi verileri sağlayan yutulabilir bu cihazların pilleri hem zamanla tükeniyor, hem de vücutta çözünerek zehirlenmeye yol açma ihtimali bulunuyor. Ama yutulabilen pil aynı limondaki asidite sayesinde çalışan elektronik devre setlerine benzer şekilde, mide asidini elektriğe çevirebiliyor.

Mide asidi ile çalışan yutulabilen pil yapıldı
Kaynak: Diemut Strebe

Pil, içinde bir batarya olan 40 milimetre uzunluğında bir kapsül ve dışına doğru uzanan küçük elektrodlardan oluşuyor. Mideye ulaştığı zaman devreye giren bu cihaz, bir ısı sensörü ve 900 megahertz’lik bir kablosuz vericiyi çalıştıracak kadar enerji üretebiliyor. İlk olarak domuzlar ile denenen cihazın tüm bağırsak sisteminden geçmesi yaklaşık 6 gün sürmüş. Bu süre boyunca cihazdan her 12 saniyede bir kablosuz sinyal alınmış. Cihaz aşırı asidik mideden az asidik bağırsaklara geçince, ürettiği enerjinin yüzde 1 oranına düştüğü gözlemlenmiş.

Bilimadamları yutulabilen pil konsepti üzerinde daha fazla çalışma sonucunda, boyunu en azından üçte bir oranına küçültmenin mümkün olacağını söylüyorlar. Ayrıca cihazdaki optimizasyonlar ile vücutta iki hafta kalabilecek ve önemli verileri sağlayacak, içinde mikroişlemci olan bir versiyon yapılması hedefleniyor. Böylece ilaç tedavileri sırasında veya kritik ameliyat sonrası bakımlarda, vücudun önemli sinyalleri kolayca takip edilebilecek.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.