btbilgi

Arıkovanı, projesi olan ancak sermayesi bulunmayan girişimcileri, bu girişimlere destek olmak isteyenlerle ortak noktada buluştan bir platform. Turkcell’in inovasyon ve girişimciliğin desteklenmesi amacıyla kurduğu platform, kısa sürede yüzde 75’lik kaynak sağlama oranıyla kampanya sahiplerine 1 milyon 920 bin TL destek sağlamış durumda.

Kitlesel fonlama platformlarının dünya çapında en büyük örnekleri Kickstarter ve IndieGoGo. Bu platformlar sayesinde yenilikçi teknolojik girişimler ihtiyacı olan sermayeye ulaşıyor ve yarının teknoloji markaları olmak için ilk adımlarını atıyor. Platformun takipçileri, açılan kampanyaları inceliyor ve destek vermek istedikleri kampanyalara bağış yapıyor.

Arıkovanı, Türkiye’de sadece teknoloji girişimcilerini destekleyen ilk kitlesel fonlama platformu. Kampanya açmak isteyenlerin başvuruları platformun web sitesi ya da uygulaması üzerinden yapılıyor. Projeler platformda 60 gün süreyle vitrinde kalıyorlar ve bu süre içinde kendilerine koydukları hedefe ulaşmaya çalışıyorlar. Eğer hedefe ulaşamazlarsa o zaman kadar bağışlanan para destekçilere iade ediliyor, eğer belirlenen hedef ulaşıp geçildiyse bağışlar girişimciye aktarılıyor. Bağış yapan destekçiler girişimcinin geliştirdiği ürüne, pazara çıktığında alacağı fiyatın çok altında bir bedel ödeyerek sahip oluyorlar.

Kitlesel fonlama platformu Arıkovanı 2 milyon TL destek topladı

Platforma şimdiye kadar 2.700’den fazla proje başvurmuş. Bunların 18 tanesi kabul edilerek kampanyası başlatılmış. Kampanyaların 9 kadarı belirledikleri destek hedeflerine ulaşmış durumda. 4 proje kitlesel fonlama ve 2 proje de toplumsal düşünme sürecinde. Arıkovanı’nda fonlananan projelerden beş tanesi ayrıca özel yatırımcılardan da destek almış; bunlar Alya, Bean, Otsimo, Zchool ve Invidyo. Platformda en çok desteği toplayan ürün 339 bin 733 TL ile Outliers ve en hızlı desteği toplayan ürün ise 289 bin 971 TL ile WeWalk olmuş. Outliers Akıllı Not Defteri projesi kurucuları kendilerine 40 bin TL olarak hedef koymuşken, hedeflerinin tam 8 katına ulaşmış.

Turkcell, ödül bazlı kitlesel fonlama yöntemiyle çalışan bu platforma kabul edilen projelere kendisi de yardımcı oluyor. Arıkovanı’na seçilen prototip aşamasındaki ürünler, Turkcell tarafından sunulan pazarlama ve mentorluk desteğiyle vitrine çıkıyor. Turkcell, aynı zamanda girişimcilerin ilk müşterisi olarak ürünleri için ön sipariş de veriyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.