btbilgi

Yenilenebilir veya temiz enerji denilince akla hemen üç ana büyük kaynak geliyor: Güneş, rüzgar ve hidroenerji. Ama yenilikçi ve açık fikirli bilimadamları, mühendisler bunların da ötesinde çözümler geliştirebiliyorlar. İşte size dünyanın dört bir yanından çok ilginç alternatif enerji proje örnekleri:

Afrika, Ruanda: Metan gazı
Ruanda’daki Kivu Gölü’nün dibinden çıkan metan gazı, bölgeye elektrik sağlanması için kullanılıyor. Ruanda’nın yaklaşık yüzde 78’i elektriğe erişim sorunları yaşıyor, bu yüzden bu türden alterntif çözümler onlar için çok önemli. Göldeki metan gazının kullanılması için 2016’da Kivuwatt biyogaz tesisi kurulmuş. Tesis ilk aşamada 26MW enerji üretim sağlıyor ama devamında gelecek aşamalarda 75MW‘lık eklenti yapılması planlanıyor.

İskoçya, Edinburgh: Viski
İskoçların viskiyi ne kadar sevdiği ve kaliteli viskileri tüm dünya tarafından bilinir. Peki viskiden biyoyakıt üretme kısmını biliyor muydunuz? Edinburgh kökenli Celtic Renewables firması, Scotch viskinin üretiminde oluşan yan maddelerden oluşturulmuş ilk biyobutanol örneğini 2015’de duyurmuş. Firma ilk tesisini Grangemouth’da kurmak için çalışıyor. Firma bu alternatif enerji projesi ile ‘European Business Awards for the Environment’ ödüllerinin 2016-2017 ayağında finale kalmış.

İngiltere, Durham: Krematoryum
Anlaşılan insanlar öldükten sonra bile dünyanın korunmasına hizmet edebilir. The Telegraph’ın verdiği bilgiye göre İngiltere’de ölen kişilerin yüzde 75’i yakılmayı tercih ediyor. İngiltere’de bazı krematoryum tesisleri, enerji ve ısı üretimi ile farklı şekillerde de işlev görüyor. Durham Krematoryumu’na inşa edilen iki türbin sayesinde üretilen elektrik şebekeye aktarılıyor. Ayrıca Worcestershire’daki Redditch Krematoryumu’nda üretilen ısı da, yakındaki halka açık yüzme havuzunun ısıtılmasında kullanılıyor.

Dünyadan ilginç alternatif enerji projeleri
Durham Krematoryumu, İngiltere

Hollanda, Rotterdam: Dans kulübü
Hollanda yenilenebilir enerji ve çevre koruma konularında zaten Avrupa’nın en dikkat çekici ülkelerinden biri. 2008’de ortaya atılmış bir ‘elektrik üreten dans pisti’ konsepti, Rotterdam’daki bir dans kulübüne inşa edilmiş. Pistin yüzeyi kinetik enerjiyi elektriğe çeviren parçalardan oluşuyor. Ne kadar çok insan pistte dans ederse, o kadar fazla elektrik üretiliyor. Kişi başına yaklaşık 20 watt elektrik üretimi ile, kulüp neredeyse tüm enerjisini pistten sağlayabiliyor.

Japonya: Çocuk bezi
Japonya gibi yaşlı nüfusu hızla artan bir ülkeyseniz, başınızda ufak bir sorun var demektir. Bebekler için kullanılan çocuk bezleri kadar, yetişkinlerler için üretimiş büyük boy bezler de atık haline dönüşüyor. Super Faiths Inc. isimli Japon firması bu bezleri enerjiye çevirmenin bir yolunu bulmuş. Bezleri kurutma, fermentasyon ve parçalama işlemlerinen geçirdikten sonra, sıkıştırma yolu ile birer yakıt bloğuna dönüştürüyorlar. Her bir yakıt blok 5 bin kcal ısı kapasitesine sahip ve hem ısıtma, hem de elektrik üretim tesislerinde kullanılabiliyor. Bundan daha orijinal bir alternatif enerji kaynağı bulmak herhalde mümkün değildir.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.