btbilgi

Western Digital Corp. firması 512 Gigabit (Gb) hücre başına üç bit (X3) 64-katmanlı 3D NAND (BICS3) çipinin pilot üretimine Japonya’nın Yokkaichi şehrinde başladığını duyurdu.

Uluslararası Katı Hal Devreleri Konferansı’nda (ISSCC) yapılan açıklama ile kendi sınıfının ilki olma özelliğini taşıyan bu işlemcinin toplu üretimine 2017 yılının ikinci yarısında başlanması bekleniyor. Bu işlemci, depolama liderinin yaklaşık otuz yıldır flaş bellek endüstrisinde hayata geçirdiği ilkler içerisindeki en son başarısı.

512Gb 64-katmanlı çip, şirketin teknoloji ve üretim ortağı Toshiba ile birlikte geliştirildi. Western Digital, dünyanın ilk 64-katmanlı 3D NAND teknolojisini 2016 yılının Temmuz ayında, dünyanın ilk 48-katmanlı 3D NAND teknolojisini ise 2015 yılında tanıtmıştı.

Bu işlemcinin teknolojiye katkısı ne olacak?
Endüstrinin ilk 512Gb 64-katmanlı 3D NAND çipi, 3D NAND Western Digital’in teknolojisi için ileriye doğru atılmış bir diğer önemli adım olduğunu söyleyen Western Digital Bellek Teknolojisinden Sorumlu Başkan Yardımcısı Dr. Siva Sivaram, bu teknoloji sayesinde, 2016 yılı Temmuz ayında sundukları dünyanın ilk 64-katmanlı mimarisine kıyasla yoğunluğun iki katına çıktığını müjdeledi. Bu yeni işlemci ile  hızla genişleyen 3D NAND teknoloji portföyleri için önemli bir katkı olduğuna işaret eden Dr. Siva Sivaram bu sayede perakende, mobil, veri merkezi uygulamaları gibi birçok alanda, hızla büyümeye devam eden verinin gerektirdiği depolama ihtiyaçlarına yanıt vermeye devam edecek bir konuma sahip olduklarını vurguladı.

Western Digital, bu teknolojik başarıyı mümkün kılan yüksek çerçeve oranı yarı iletken alanındaki gelişmelerle ilgili olarak teknik bir dokumanı 7 Şubat’ta Uluslararası Katı Hal Devreleri Konferansı’nda (ISSCC) yayınlayacak. Daha fazla detay için: http://isscc.org/

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
TRT'de 1990 yılında başladığı profesyonel iş hayatına, özel sektörde ve özel kanallarda farklı programların yapımcılığı ile devam etti. Milliyet Grubu'nun dergilerinde ve Interpro Grubu yayınlarında yazı işleri müdürlüğü ve editörlük görevleri üstlendi. Avrasya’nın en büyük ticaret platformu "CeBIT Bilişim Eurasia" markasının pazarlama iletişimi faaliyetlerini kurguladı ve yönetti. Farklı sektörlerdeki pek çok marka için iletişim konusunda danışmanlık hizmetleri verdi. Şu anda xTRlarge'ın Yazı İşleri Müdürü olarak görev yapmaktadır.