btbilgi

Türk Ekonomi Bankası’nın (TEB), Türkiye’den bankacılık dünyasını değiştirecek teknolojilerin çıkması amacıyla açtığı programın kazananları belli oldu. TEB Fintech Future Four ismindeki program, finans konusunda fikir ve projeleri olan startup’lara özel.

TEB Özel Melek Yatırım Platformu aracılığıyla 20 Eylül’de başlatılan programa toplam 43 başvuru almış. Ön değerlendirmelerde seçilen 25 takım, jüri değerlendirmesi sonucunda 16’ya inmiş. Seçilen takımlar, programın danışman ortağı Symrna Capital tarafından 3 hafta boyunca mentorluk almışlar. Finalde banka üst yönetimi ve bağımsız jüri üyelerinden oluşan değerlendirme kurulu, girişimcilerin sunumlarını dinleyerek dört adet projeyi 2017 TEB Fintech Future Four’un finaline seçmiş. Jüri startupları değerlendirirken, projelerin Türkiye finansal sistemine uygunlukları, rekabette sağlayacağı avantajlar ve fintek fikirlerinin küresel platformlara taşınma stratejilerini dikkate almış.

Bu sene kazanan dört girişim Roboadvisory kategorisinde ZEK.AI ve Miks; Dijital Danışmanlık kategorisinde Chatbank ve Önce Müşteri/Müşterini Tanı kategorisinde SoolX. Kazanan ekipler bundan sonraki süreçte TEB içerisinde final ürünü yaratmak için bankacılık mevzuat ve ugunlukları, hukusal süreçler, ürün güvenliği ve teknoloji uygunluğu gibi alanlarda uzmanlarla çalışacaklar. TEB Girişim Bankacılığı, şirket kurulumu, hukuki destek, ortaklıklar, patent edinme ve müşteri kazancı gibi konularda da destek alacaklar. Smryna Capital LLC girişimlere ilk mali desteği hibe olarak sağlarken, TEB Özel Yatırımcı Kulübü (Investor Society) de kazananlara alfa ürün geliştirmeleri ve yatırım alma alanında yardımcı olacak.

TEB Fintech Future Four ile finans startup’larına destek

TEB Fintech Future Four programında kazanan dört startup’ın projeleri şu şekilde:

ZEK.Aİ
Müşterilerin finans bilmesine gerek kalmadan, bireysel emeklilik yatırımlarına yön verebilmeleri hedefleniyor. Sistem bireysel emeklilik planlarındaki fonların içeriğini analiz edip, müşteriler için dağılımını otomatik değiştirebilecek. Bu araç müşteriye bir yılda performans iyileşmesi olmadığı takdirde para iade garantisi vaadediyor.

Miks
Bu yazılım sayesinde bireysel yatırımcılar stratejisi ve içeriği detaylı olarak paylaşılan portföylere tek bir tuş ile yatırım yapabiliyor. İstedikleri bir yatırım aracını ekleyip çıkartarak portföyün içeriğini kişiselleştirebiliyor, ayrıca portföyün performansını 7/24 takip edebiliyor.

Chatbank
Müşteri memnuniyetini ve bağlılığını arttırırken, personel giderlerinden yüzde 37’ye varan tasarruf sağlamayı vaadeden bir chatbot uygulaması. Çağrı merkezine gelen arama sayısını düşürerek, çağrı merkezi maliyetlerinden tasarruf sağlıyor.

SoolX
Bulut tabanlı chargeback yönetimi, dolandırıcılık tespit ve önlemesine yönelik hazırlanan bir analitik yazılımı. Müşteri adına yasal adımları ve prosedürleri uyguluyor, müşterinin pazarlama kampanyaları oluşturmasına ve izlemesine fırsat veriyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.