btbilgi

İnternette gezerken devamlı karşınıza çıkan online reklamlardan ve kendi kendine açılan pencerelerden sıkıldınız mı? Bu konuda yalnız değilsiniz. 2016 itibarı ile dünya çapında tüm internete bağlanan cihazların yüzde 11’i sizin gibi düşünüyor ve ‘ad-blocker’ (reklam engelleyici) kullanıyor.

Dijital pazarlama alanında çalışan araştırma ve danışmanlık firması PageFair’in yeni yayımladığı bir raporda, 615 milyon cihazın reklam engelleyici kullandığı belirtiliyor. Bu cihazların içinde bilgisayarlar, laptoplar, akıllı telefonlar ve tabletler bulunuyor. Ad-blocker yüklü cihazların miktarının, 2015’e göre yüzde 30 artış gösterdiği de raporda ifade edilmiş.

Raporda ayrıca mobil reklam engelleme miktarının geçen seneye göre 108 milyon cihaz kadar artış göstererek, toplamda 308 milyon cihaza ulaştığı da belirtilmiş. Masaüstünde ise 236 milyon bilgisayarda ad-block yazılımı kullanılıyor. Raporun resmi web sitesindeki interaktif haritada, hangi ülkede reklam engelleyicilerin ne oranda kullanıldığı gösterilmiş. Buna göre Türkiye’deki internet kullanıcılarının yaklaşık yüzde 7’si ad-block uygulamasına başvuruyor. Mobil cihazların kullanımının artması bu tür uygulamalara her yaştan kişinin eriştiğini gösteriyor. Ama raporda bunları kullananların genelde üniversite veya daha yüksek eğitim seviyesinde olduğuna da işaret edilmiş.

Online reklam yasaklarında Türkiye'nin durumu

Bu haber reklamdan hayatını kazanan yayıncılar, web siteleri ve reklam şirketleri için hiç iyiye işaret değil. Ad-block uygulamaları yüzünden bu firmalar her yıl yaklaşık 20 milyar dolardan fazla gelirden oluyorlar. New York Times ve Forbes gibi büyük yayıncılar bu yazılımların haksız bir ortam oluşturduğunu düşünüyorlar. İnternet kullanıcılarının her türlü içeriğe bedava ulaşmak istediklerini ama kaliteli gazeteciliğin maliyetinin yüksek olduğunu savunuyorlar.

Fakat işin bir de diğer yönü var. Reklam veren firmalar, reklam ajansları ve yayıncılar web varolduğundan beri kullanıcılara gittikçe artan miktarlar ve sıklıklarda online kampanyalar gösterdiler. Bunun son örnekleri, video izleme sitelerindeki geçilemeyen reklamlar oldu. Ayrıca cookie kullanımı ile herkesin gezinti bilgilerinin takip edilebildiği ve kullanıcının rızası olmadan kaydedildiği ortaya çıktığından beri katı önlemler alınıyor.

Yayıncılar ve ajanslar ne derse desin, ad-block yazılımları bu gidişle pek de ortadan kalkacak gibi görünmüyor. eMarketer’ın 2017 araştırması, ABD’de bu sene 86,6 milyon kişinin cihazlarında reklam engelleyici kullanacağını öngörüyor. Ayrıca bu yazılımlar yüzünden web yayıncılarının kayıplarının 2020 yılında yılda 80 milyar dolara yükseleceği de tahmin ediliyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.