btbilgi

Şehir yönetimleri genel ışıklandırma için daha uygun çözümler aradıkça, LED aydınlatma ürünleri dünya çapında hızla yayılıyor. 2011’den bir rapor, küresel aydınlatma pazarında LED ürünlerin yerini yüzde 9 olarak vermiş ama bunun 2020 yılında yüzde 69 olması bekleniyor. LED ışıkların sokak lambalarında kullanılmasının avantajları çok ama ya doğal yaşamı düşünen oluyor mu acaba?

Exeter Üniversitesi’ndeki Çevre ve Sürdürülebilirlik Enstitüsü (Environment and Sustainability Institute) araştırmacılarının yürüttüğü bir çalışma, buna açıklık getiren sonuçlara varmış durumda. Bu araştırma, şehirlerde gece LED ampullerin aydınlattığı yeşillik alanlarda hareketliliğin arttığına işaret ediyor. Bu hareketliliğin büyük bölümünü, diğer böceklerle beslenen yırtıcı örümcekler ve çokbacaklılar oluşturuyor. Gece bile gündüz gibi bir ortam bulan yırtıcı böcekler, daha rahat ve daha fazla avlanıyor. Bu da şehir içi doğal yaşamda dengesizliklere yol açıyor.

Araştırmanın bulguları, henüz bu dengesizliğin nelere yol açacağı konusunda kesin bir şey söyleyemiyor. Fakat yırtıcı böcekler arttıkça ve güçlendikçe, insanların yerleşim alanlarına daha çok girmeye başladıkları gözlemlenmiş. Yine de bu dengesizliği gidermek için yapılabilecek şeyler var. Araştırmacılar şehirlerdeki LED ışıkların geceleri yüzde 50 azaltılmasının ve hatta 00:00-04:00 saatleri arasında kapatılmasının, yırtıcı böcek ve örümceklerin artan saldırılarını engellediğini ifade ediyorlar.

Enstitü bu noktada yerel yönetimlerle çalışmış ve bölge ışıklandırması ile çeşitli denemeler yapmışlar. Sadece sokak LED ışıklarının kapatılması veya kısılması değil, belli saatlerde renk spektrumunda yapılan değişiklikler bile yırtıcı böceklerin hareketliliğinde farklılık oluşturmuş. Araştırmacılar çalışmalara devam edeceklerini ama nihayetinde gelecekte olumsuz sonuçları engellemek için farklı sokak aydınlatması yaklaşımlarını denemek gerekeceğine inandıklarını söylüyorlar.

Exeter Üniversitesinin bu çalışması Avrupa Birliği Araştırma Konseyi tarafından destek almış ve ‘Global Change Biology’ isimli yayında bir bilimsel makale olarak yayımlanmış.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.