btbilgi

Türkiye’nin önde gelen teknoloji firmalarından Arena, KOBİ’leri dijital dünyaya taşıyacak bulut teknolojileri platformu Bulutum.com’u tanıttı. Bulutum.com dünya çapında verilen hizmetleri yerel bir ortamda sunuyor ve KOBİ’lerin ilk teknoloji yatırımlarını yüzde 80 oranında azaltmayı hedefliyor. Ayrıca teknoloji hizmetleri harcamalarına “kullandığın gün ve kişi kadar öde” sistemini de getiriyor.

Arena Genel Müdürü Okay Nasır, Arena Genel Müdür Yardımcısı Serkan Kutlu ve Arena Yazılım ve Güvenlik Grup Müdürü Musa Haşap, Bulutum.com tanıtım toplantısında yer aldı. Nasır platform ile ilgili, Türkiye’de her işletmenin korkusuzca yeni teknoloji kullanması için bu sistemi kurduklarını açıkladı. Böylece şirketler teknoloji altyapısına ve çözümlerine değil, işlerine odaklanabilecekler.

KOBİ’ler için dijital dönüşüm platformu: Bulutum.com
Soldan sağa: Arena Yazılım ve Güvenlik Grup Müdürü Musa Haşap, Arena Genel Müdürü Okay Nasır ve Arena Genel Müdür Yardımcısı Serkan Kutlu

Arena’nın verdiği bilgiye göre Türkiye’de 2,2 milyon KOBİ ve işletmelerin 1.5 milyonunda 1 adet bilgisayar bulunuyor. Bulutum.com platformu ise 1-100 bilgisayarlı küçük ve orta ölçekli işletmelerden başlayarak, büyük ölçekli işletmelere kadar 700 binden fazla işletmeye uygun çözümler sunuyor. İlk etaptaki müşteri hedefi ise 200-400 bin arası farklı büyüklüklerde KOBİ olacak.

Bulut hizmetlerinin ise Türkiye’de 2016 itibariyle 100 milyon dolarlık bir pazar oluşturduğu ifade ediliyor. Bu pazarın 2017’de 120 milyon dolara çıkacağı tahmin ediliyor. KOBİ’lerin en önemli giderlerinin başında bilişim hizmetleri geliyor. Bulutum.com platformu, bulut teknolojilerinin kolaylıkları sayesinde KOBİ’lerin yıllık teknoloji giderlerini 2-3 bin dolar seviyelerine çekmeyi planlıyor.

Platformun ana özellikleri şu şekilde sıralanmış:

  • com, teknoloji masraflarını yıllık veya tek seferde ödeme yolu ile tüm maliyete toplu olarak katlanma zorunluluğunu ortadan kaldırıyor. Şirketler veya girişimciler kullandığı kadar bilgisayarda, kullandığı gün kadar ödeme yapabiliyor.
  • Platform iş ortaklarının faturaların tahsilat ve takibi için ortaya çıkan maliyetlerini ortadan kaldırıyor. BDDK onaylı PCI-DSS sertifikasına sahip Paynet sistemiyle işlemler otomatik olarak gerçekleştiriliyor.
  • Platform sayesinde küresel ve yerel bulut tedarikçileri bir arada, tek elden sunuluyor. Küresel çözümler Türkiye’nin koşullarına entegre ediliyor.
  • İş ortakları ihtiyaç duydukları dokümanlara, eğitimlere, videolara ve etkinlik haberlerine, online ve canlı olarak Bulutum Akademi’den kolayca ulaşabiliyor.
Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.