btbilgi

İnternet deyince aklımıza genelde karşılıklı sohbet eden, yazışan, oyun oynayan, iş yapan insanlar geliyor. Eriştiğimiz her sitenin, her bilgisayarın, her cihazın arkasında birileri varmış gibi geliyor olabilir. Ama işin aslı öyle değil. Dünya çapında internet trafiğini takip eden Incapsula firmasının raporu, tüm trafiğin sadece yarısının insanlar tarafından yaratıldığını ifade ediyor.

Incapsula CDN altyapısında hizmet verilen sitelerden 100 bin kadarına yıllık yapılan 16,7 milyardan fazla ziyaret analiz edilmiş. Bu internet siteleri dünya üzerindeki 249 bölge veya ülkenin tamamından seçilmiş örnekler. Ortaya çıkan sonuç şu ki, tüm trafiğin sadece yarısı insan kaynaklı. Diğer yarısı ise ‘bot’lar tarafından oluşturuluyor. Otomatik çalışan bir bot, tekrarlayan işlemleri insanlardan daha iyi yapabiliyor. Ama onların da iyi ve kötü olanları var.

Firma bu araştırmayı beş senedir yapıyor. Aşağıda bu beş yılın trafik dağılımını görebilirsiniz. Grafiğin sağ tarafında insanların yarattığı trafik oranları var. Bu oranlar yıldan yıla değişse de kabaca tüm trafiğin yarısı denileiblir. Grafiğin sol tarafında ise ‘iyi’ ve ‘kötü’ niyetli bot yazılımlarının oluşturduğu trafik oranları görülüyor. 2016 yılında iyi bot oranlarında önceki seneye göre artış var. Ama kötü niyetli bot oranlarında uzun zamandır pek bir değişiklik olmadığını görebilirsiniz. Buna bakılırsa son beş senedir, dünyadaki tüm internet trafiğinin üçte birini kötü niyetli botlar oluşturuyor.

Dünyanın internet trafiğinin yarısını insanlar oluşturmuyor
Kaynak: Imperva Incapsula 2017 Bot Traffic Report

‘İyi’ ve ‘kötü’ niyetli bot derken neyi kastediyoruz? Araştırmada bunlar şöyle kategorize edilmiş, yine oranları ile verelim (toplamın 2016 için yüzde 22,9 olduğunu hatırlatalım):

  • Feed toplayıcılar (yüzde 12,2): Web sitelerinden sayfaları alıp mobil uygulamalara taşır.
  • Arama motoru botları (yüzde 6,6): Arama motorları için web sitelerini araştırır.
  • Kurumsal tarayıcılar (yüzde 2,9): Yasal veri toplama için kullanılan spider yazılımlar.
  • Monitör botlar (yüzde 1,2): Web sitelerinin durumunu ve doğru çalışmasını denetler.

Kötü niyetli olanlar ise toplamın yüzde 28,9’unu teşkil ediyor, bunlar da şöyle listelenmiş:

  • Kimlik kopyacıları (yüzde 24,3): Güvenlik çözümlerini aşmak için başka biri gibi görünür.
  • Hacker yazılımları (yüzde 2,6): Web sitelerinin zayıf yanlarını tarayıp giriş yapmaya çalışır.
  • Kazıyıcılar (yüzde 1,7): Yasadışı veri ve teknoloji çalmak için bilgi toplar.
  • Spam üreticiler (yüzde 0,3): Forum ve sohbet odalarına spam teklifler atar.

Kötü niyetli botlar karıştıkları operasyonlar ile, dünya çapında kurumlara ve şirketlere yılda 7 milyar dolar kadar zarar veriyorlar. Firma araştırmasında 100 bin web sitesinden yüzde 94,2 kadarının, geçtiğimiz 90 gün içinde en az bir kere bot saldırısına maruz kaldığına işaret ediyor. Web sitenizin küçük, az trafikli veya görece önemsiz bilgiler barındırıyor olmasının bot açısından hiçbir farkı yok. Hatta araştırmada küçük ve yeni web sitelerinin kötü niyetli bot ziyaretlerine daha fazla maruz kaldığı belirtiliyor. Büyük ve önemli siteler ise gerekli güvenlik önlemlerini aldıkları için genelgeçer kötü botlar tarafından daha az kurcalanıyorlar.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.