btbilgi

Elektrikli otomobiller denilince, küçük Avrupa ülkesi Norveç hiç aklınıza gelir miydi? 1990’lardan beri yürüttüğü politikalar sayesinde, 5,2 milyon nüfuslu bu ülke elektrikli araçlarda Avrupa birincisi durumunda. Avrupa çapında yaklaşık 500 bin tam elektrikli araba var ve bunların 100 binden fazlası Norveç’de bulunuyor.

Norvegian EV Association’dan alınan verilere göre 100 bin elektrikli otomobil, yıllık yaklaşık 200 bin ton kadar karbondioksit üretimini engelliyor. Bu araçlar henüz Norveç’in tüm araba pazarının yüzde 3’ü ama ülkenin hedefi büyük. Ülke 2020 yılında bu rakamın 400 bin adet olması ve 2025 yılında tüm yeni otomobil satışlarının elektrikli modeller olması yönünde çalışıyor. Yani 2025 yılından itibaren Norveç’de benzinli binek otomobil satılmayacak.

Noveç’de otomobil sahipleri ile yapılan bir anket ilginç sonuçlar gösteriyor. Tam elektrikli araç sahipleri, araçlarını hibrid araç sahiplerinden daha fazla kullanıyor. Ayrıca hibrid araç sahipleri de araçlarını günün yarısında elektrikli modda kullanmayı tercih ediyorlar. Elektrikli otomobil tercih edenler genelde genç yaşta aile sahibi olan insanlar, birden fazla araç edinme eğilimindeler ve evlerinden işlerine olan mesafeleri genelde uzak. Sahipleri araçlarını genelde evlerinde şarj ediyorlar, şehir içindeki şarj istasyonlarının kullanımı sık değil. Ayrıca elektrikli araç satışlarında en önemli etken arkadaş veya tanıdık tavsiyesi olarak saptanmış. Fakat anketin şöyle de bir sonucu var, araç sahiplerinin yüzde 71’i benzinli bir araç sahibi ve ikinci araç olarak elektrikli/hibrid araç satın alıyorlar. Elektrikli/hibrid araç satın alma sebebleri ise ekonomik kullanım, yeni teknoloji olması, çevresel sebepler ve şehir içinde ücretsiz park gibi indirimler.

Avrupa elektrikli otomobil pazarının lideri Norveç
Kaynak: Carlos Bryant/Flickr

Norveç’in kişi başına en yüksek elektrikli araç miktarına sahip ülke olmasının nedenlerinden biri de, elektrikli araç sahiplerine sağlanan kolaylıklar. Şehir içi park alanlarında öncelikleri var, çoğu yerde ücretsiz veya indirimli park ediyorlar ve trafikte otobüs şeritlerini kullanma hakları var. Ülkedeki bu gelişmeler duracak gibi de değil. 2017 başında Oslo’da ülkenin en büyük şarj istasyonu kuruldu. Bu istasyon aynı anda 28 arabayı birden, yarım saate tam şarj edebilecek kapasiteye sahip. Ayrıca Norveç’in ülke çapında kullanılan elektriğinin yüzde 98’i hidroenerji kaynaklarından sağlanıyor. Yani ülke hem elektrik üretiminde, hem de tüketimde lider denilebilir.

Dünya çapındaki rakamlara bakarsak, Yale Environment 360 sitesinin verdiği bilgiye göre Çin toplamda 600 bin elektrikli araba ile bir numara. Avrupa çapında toplamda 500 bin elektrikli araç buluunyor ve ABD ise 500 binin biraz altındaki miktarı ile üçüncü sırada. Norveç de 100 binin üzerindeki tam elektrikli araç ile sadece Avrupa lideri olmakla kalmıyor, diğer tüm ülkelere de fark atıyor. Avrupa’nın ikincisi ise Hollanda. Dünya çapındaki 2 milyon elektrikli ve hibrid araç, toplam küresel araçların sadece yüzde 0,2 kadarı. Ama bu durumun 2020 ve ötesinde hızlı şekilde değişeceği tahmin ediliyor. Bazı endüstri ve lobi grupları, 2030 yılında dünya çapında 100 milyon elektrikli araba ve 400 milyon elektrikli motorsiklet görmek için çalışmalarını son hızla sürdürüyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.