btbilgi

California, ABD’de büyük markaların otonom araba testlerini yaptığı önemli eyaletlerden biri. ABD’de her eyalet otonom araba testlerine izin vermiyor ama California’nın izin süreci de zorlu. Yine de burada BMW, Ford, Nissan, Tesla gibi markalar testler yapıyorlar, fakat hepsine rakip olan bağımsız Waymo şirketi içlerinde en iyi performans göstereni.

Waymo, Google’ın da ana firması olan Alphabet’in otonom arabalar için sistem geliştiren kolu. Waymo bir otomotiv markasına bağlı olmadığı için birçok gelişmeyi daha hızlı devreye alabiliyor ve daha rahat hareket ediyor. Bu da ona California testlerinde öncülük rolünü sağlamış durumda.

Eyalet çapında otonom araç testi yapan tüm kurumlar, California Motorlu Araçlar Bürosu’na belli aralıklarla rapor yollamak zorunda. Bu raporlar gidilen mesafe, her türlü kaza durumları, kendi kendine sürüşte oluşan problemler, sistem güncellemeleri veya yeni eklenen donanımları belirtiyor. Waymo’nun raporları diğer markalarla karşılaştırılınca, şirketin otonom araçlarının rakiplerinkine göre 30 kat daha fazla mesafe gitmiş olduğu görülüyor. Ayrıca Waymo’nun otonom araçları yine rakiplerinkinden daha az insan müdahalesi gerektiriyor. Bu oran 1.600 kilometrede 0,2 sefer olarak belirlenmiş.

Otonom araba yarışında Waymo liderlik yapıyor

Şirketin diğer büyük markalara göre büyük bir avantajı, otonom araç çalışmalarına 4 sene önce başlamış olması. O dönemde şirket Google’ın ve Alphabet’in bir alt bölümü olarak yönetiliyordu ama 2016’da Waymo ismi ile şirketleştirildi. Şirketin marka bağımsız çalışması ve herkese çözüm sunması, kendi otonom araç sistemini üretmekle uğraşmak istemeyen tüm otomotiv firmaları için cazip kılıyor. Waymo bir süre önce kendi araçlarını üretmeyeceği ve sadece otonom sürüş sistemi geliştireceğini açıklamıştı. Şirketin 2017 Ocak ayı itibarı ile ABD çapında test halinde 150 otonom aracı olduğu, ReadWrite sitesi tarafından belirtiliyor.

Google’ın en son aldığı patentlerden biri de bu alanda çalışmalar açısından dikkat çekiyor. Bu patent, otonom arabalar için müşteri alma lokasyon bulucu bir teknoloji üzerine. Bu patent Waymo’nun sistemine eklenirse, şehir içinde kendi kendine gidecek taksiler için ideal bir platforma dönüşebilir. Acaba Google, benzer çalışmalar yapmakta olan Uber’e rakip mi olacak?

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.