btbilgi

Japonya, 11 Mart 2011 tarihindeki 9,1 şiddetindeki dev deprem ile sallandı. Ülkenin başına gelen en büyük deprem, ardından gelen tsunami dalgası ile bir kez daha vurdu. Ama en büyük problem, Fukushima bölgesindeki Fukushima Daiichi Nükleer Santrali’nde meydana geldi. Günümüzde hala bu nükleer reaktördeki felaketin sonuçları ile uğraşılıyor ve yayılan radyasyon durumu tahminlerden çok daha kötü olabilir.

Fukushima depreminde nükleer reaktörün aktif reaktörleri ve soğutucuları hasar almıştı. Ama asıl sorun, reaktörleri soğuk tutması gerekli yedek jeneratörlerin, sonradan gelen tsunamide parçalanmaları oldu. Reaktörlerde soğutma yetersiz kalınca nükleer erime başladı ve ortama radyasyon yayıldı. 15 Mart’a kadar alınan acil önlemlerle bu yayılma durduruldu ama çevreye ve insanlara olan zararı çok uzun süre devam etti.

Santralin kontrol altına alınması ve temizlik çalışmalarını yapan Tepco firması, yeni bir bulgu ile kötü haberler getiriyor. Fukushima santralindeki 2 no’lu reaktörün nükleer atıklarının, tahminlerden çok daha fazla radyasyon yaydığı anlaşıldı. Yeni bulgular, bu reaktörün dibinde bir çukura çökmüş atıkların yaklaşık saatte 530 sievert miktarında radyasyon yaydığı saptanmış. Karşılaştırma yapılması gerekirse, NASA uzaya çıkan astronotların hayatları boyunca toplamda en fazla 1 sievert radyasyona maruz kalmalarını öngörüyor.

Fukushima santralindeki radyasyon tehlikeli seviyelerde

Firma yıllardır çalışmalarına devam ediyor ama santraldeki radyasyon seviyelerinin yüksekliği insan hayatını tehlikeye soktuğu için çok fazla yakın mesafede operasyon yapılamıyor. ExtremeTech, Tepco’nun 2012 yılında 2 no’lu reaktör için yaptıkları ölçümlerde saatte 73 sievert miktarını belirttiklerini hatırlatıyor. Fakat şimdi reaktörün içine bir kamera sokmayı başarmışlar ve kamera görüntülerindeki bozulmadan varılan tahmine göre, reaktördeki radyasyon eski ölçümlerden çok daha yüksek durumda.

Tepco reaktörlerdeki tehlikeli yakıt kalıntılarının tam olarak nerede olduğunu bilmeden, şimdiye kadar kesin bir operasyona karar veremiyordu. Fakat problem yine de çözülmüş değil. Reddit üzerinde konuyla ilgili bilgi veren Hiddencamper nick’li nükleer mühendis, reaktörlere robotlarla ulaşmaya çalışıldığını belirtiyor. Fakat en güçlü radyasyon kalkanına sahip robot bile 530 sievert gibi yüksek bir miktarla başedecek kadar sağlam değil. Şimdiye kadar Tepco’nun üzerinde çalıştığı robot tasarımı saatte 1.000 sievert’e kadar dayanacak kapsitede. Şimdi yeni yapılmış ölçümler yüzünden bu robotun en fazla iki saat operasyonel kalabileceği, daha ötesinde ise aşırı radyasyonun elektronik devrelere zarar vermeye başlayacağı ifade ediliyor. Bu gelişme Fukushima’daki temizlik çalışmalarını daha uzun süreye yayacak ve zorlaştıracak.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.