btbilgi

Hava kirliliğinin en yüksek olduğu bazı şehirler Çin’de bulunuyor. Bunlardan biri de ülkenin doğusundaki Nanjing, bu şehrin hava kirliliği endeksi 167 olarak belirlenmiş. Bu da insan yaşamı için sağlıksız bulunan bir rakam. İtalyan bir mimarlık firması bu konuya el atmış ve şehirde kurulacak dikey orman işlevli kuleler ile hava kirliliğine savaş açmayı planlıyor.

Nanjing’in hava endeksi 167 dedik, bunun ne kadar yüksek olduğunu ifade etmek için AQI sitesinden alınan bazı başka şehir rakamlarına bakalım. Sydney ve New York şehirlerindeki hava kirliliği endeksi 60 civarı, bu ortalama sayılıyor. Londra’da ise bu rakam 100, yani ortalama ve sağlıksız arası. Bu endeks İstanbul için ise 82, bu da ortalama değer sınırı içinde kalıyor. Ama İstanbul’un Kadıköy gibi bazı yoğun noktaları 100’ün üzerinde sonuç verirken, Sarıyer ve Alibeyköy gibi noktaları 40 civarında kalıyor. Bu veriler tüm ülkelerdeki kurumlardan toplanıyor ve ‘Air Quality Index’ web sitesinde derleniyor.

Nanjing Towers isimli dikey orman kuleleri Stefano Boeri Architetti firması tarafından tasarlanıyor. İki binadan oluşan komplekste 23 çeşitten toplam 1.100 ağaç ve 2.500 bitki çeşidi yer alacak. Binaların biri 200 metre, diğeri ise 107 metre uzunluğunda planlanmış. Uzun kulede ofisler, bir müze ve bir yeşil mimari okulu yer alacak. Kısa kule ise 247 odalık bir Hyatt oteline ev sahipliği yapacak. Mimari firması projede hem tasarımcı, hem de yatırımcı olarak yer alıyor.

Kuleler etraflarından karbondioksit çektikçe, günlük 60 kilogramlık havayı temizleyecek. Hava kirliliği ile savaşan bu yapılar tamamlandığı zaman dünyada üçüncü örnek haline gelecekler. Dikey orman konseptli ilk örnek İtalya’nın Milan şehrinde, ikinci örnek ise İsviçre’nin Lozan şehrinde inşa edilmişti. Nanjing kulelerinden sonra benzerlerinin Chongqing, Shijiazhuang, Liuzhou, Guizhou ve Şangay’da da kurulması hedefleniyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.