btbilgi

Dünyaca ünlü saat markası Swatch CEO’su Nick Hayek, firmayı çok farklı bir yöne götürme isteğini geçtiğimiz senelerde açıklamıştı. Bahsedilen bu yön, her türlü elektrikli araçlara batarya üretimi. Geçen hafta 2016 için yıllık mali tablosunu duyuran firma, kârlılıkta düşüş olduğunu belirtmişti. Raporun üzerine firma CEO’sunun verdiği bilgiler, markanın takipçilerini şaşırttı.

Hayek’in verdiği bilgilere göre, Swatch firması Belenos Clean Power Holding isimli Ar-Ge şirketinin yüzde 51 hissesine sahip. Belenos Clean Power Holding, 2008’de Nick Hayek’in mefta babası Nicholas G. Hayek tarafından kurulmuş. Kuruluş amacı ise saatlerden drone’lara, hatta elektrikli bisikletlere kadar her türlü cihaza ve araca batarya üretmek. Şimdi ise Hayek elektrikli arabalara batarya üretme ile şirketin vizyonunu genişletiyor.

Reuters’in haberine göre Swatch’ın batarya üretim ayağının hedefi, 2020 yılında 10-15 milyar dolarlık elektrikli araba bataryası satışına ulaşmak. Her ne kadar yatırımcılar bu hedefi fazla iddialı bulsa bile, anlaşılan Nick Hayek bu yönde gerekli adımları atmaya kararlı.

Belenos daha şimdiden gelecekteki elektrikli otomobil bataryalarının küçük çapta olanlarını İsviçre’de test etmeye başlamış bile. Ayrıca Çinli otomotiv firması Geely ile bir anlaşma da yapılmış. Basel şehrinde kurulan bir tesiste üretilecek ilk batarya örneklerinin, Geely’nin üreteceği elektrikli araçlarla kullanılacağı Hayek tarafından açıklanmış. Fakat seri üretim için gerekli sertifikaların alınma işleminin 2-3 yıl süreceğini de ekliyor Hayek.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.