btbilgi

Fitness bileklikleri ile ünlü olan Jawbone firması, birkaç sene önce kendine yeni bir alan seçip hoparlör üretmeye başlamıştı. Bazı ürünlerinde büyük başarı yakalayan firma, son dönemlerdeki tüketici cihazlarından beklediğini bulamayınca, tekrar yön değiştirmeye karar vermiş. Firma bundan böyle sağlık alanında giyilebilir cihazlar ve yan hizmetleri üzerine çalışacak.

Firmadan bu değişiklik bilgisini alan TechCrunch, aynı zamanda Jawbone’un yeni yatırımlar peşinde olduğunu da öğrenmiş. Şimdiye kadar destek aldıkları yatırımcıların dışında, firma şimdi sağlık alanına yatırım yapan gruplara ve ABD dışından yatırımcılara da bakıyor. Şimdiye kadar 951 milyon dolar fon toplamış olan Jawbone, en son yatırım paketi olan 165 milyon doları aldığında firma değeri 1,5 milyar dolar olarak ölçülmüştü.

Jawbone firması giyilebillir sağlık cihazları üretecek

Jawbone’un giyilebilir tüketici ürünleri pazarından uzaklaşmasının sebeplerinden biri de, bu pazarın artık yeterince ilgi görmemesi. Tüketiciler ilk zamanlardaki kadar çok akıllı bileklik ve akıllı saat satın almıyorlar. Araştırma firması eMarketer 2016 sonunda yayımladığı raporunda pazarın büyüme hedeflerini yüzde 40 azalmış olarak belirlemiş. Raporda bu tür cihazların satışının, “early adopter” denilen ilk ve en hevesli müşterilerden öteye geçemediği bilgisi veriliyor. Giyilebilir cihazlar pazarının yavaşlaması ile ilgili geçen senenin en önemli haberi, Pebble’ın Fitbit firmasını satın alması ve ürünlerinin üretimine son vermesi olmuştu.

Firmaya yakın kaynakların yaptığı açıklamaya göre, en büyük teknoloji devleri dışında Jawbone gibi birçok daha küçük şirket bu pazardan uzaklaşıyor olacak. Fakat sağlık sektörü ve giyilebilir teknoloji birarada çok daha verimli fırsatlar sunabilir. Firma bu alanda kâr marjlarının yüksek olmasını bekliyor ama önden yapılması gerekli ürün ve hizmet yatırımı çok yüksek bütçeler gerektirebilir. Ama bu sektöre yatırım yapmak isteyen gruplar için de iyi bir fırsat olabilir, çünkü Jawbone kendini teknoloji tarafında kanıtlamış bir marka. Bu alanda neler yapacaklarını ilerleyen zamanlarda göreceğiz.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.