btbilgi

EO Türkiye’nin 2017’deki girişimcilik ekosistemine yönelik beklentileri olumlu. 50 ülkedeki 12 binden fazla girişimciyi aynı çatı altında buluşturan EO’nun Türkiye Şubesi, 2017’deki girişimcilik ekosisteminin gündemine yönelik değerlendirmelerini ve beklentilerini derledi.

Genç girişimcilerin önünü açacak devlet destekleri, melek yatırımcılığın popülerleşmesi, teknolojiyle iç içe gelişen ekosistem ve global vizyonla büyüyen girişimler bu yılın gündem başlıkları olacağını söyleyen EO Türkiye Başkanı Gül Gürer Alımgil “Türkiye artık girişimciliğin itibar gören kariyer rotası olarak kabul edildiği bir ülke. Girişimcilerimiz tüm dünyada fikirleriyle ses getiriyor. Ekosistem bu yıl da gelişmesini hızlandıracak” dedi.

Genç girişimciye vergi muafiyeti

EO Türkiye üyeleri içerisinde melek yatırımcılığa yönelenlerin giderek arttığını vurgulayan Alımgil melek yatırımcıların ve sermaye fonlarının sayısı ve bu alanda yapılan eğitim yatırımlarının giderek artmasını olumlu gelişmeler olarak değerlendirdi. KOSGEB gibi kurumların verdiği Ar-Ge destekleri, 29 yaş altındaki girişimcilere sağlanan vergi muafiyeti gibi konuların genç girişimcilerin işini kolaylaştıracağının üzerinde duran Alımgil bütün bu gelişmeleri “Finansal araçlara ulaşmanın zor olduğu ekosistemimizde bunlar önemli adımlar” şeklinde dile getirdi.

Rekabet için teknoloji şart

Günümüzde eğitimden sağlığa, gıdadan perakendeye yapılan tüm işlerde teknolojiyi işe entegre edilmesi gerektiğini işaret eden EO Türkiye’nin girişimcilikte öne çıkacak alanlara dair beklentisini de aktaran Alımgil, yeni teknolojik gelişmeleri takip etmeyen sektörler, orta-uzun vadede rekabetin dışında kalacaklar dedi. Bu sektörler arasında özellikle finans, sağlık ve enerji sektörlerinin olduğunu belirten Alımgil, Türkiye’de, hızla gelişen Batı ekosistemini yakalamak isteniyorsa, aynı hızda kendimizi geliştirmemiz gerektiğini vurguladı.

Küresel vizyon sahibi olan girişimciler kazanacak

EO’nun global vizyonunu da paylaşan Alımgil’e göre, girişimcilerin fikirlerini hayata geçirirken artık yalnızca Türkiye’yi düşünmeleri yetmiyor: “Günümüzde bir fikir global anlamda, farklı kültürlerde de değer yaratabilme potansiyeli taşıyorsa başarılı oluyor. Bu nedenle Türkiye’deki girişimcilerin işlerine yalnızca kendi pazarımızla sınırlı kalmadan, daha geniş ve yaratıcı bir çerçeveden bakmaları gerekiyor. “

EO Türkiye olarak 2017’de de ekosistemin gelişimine destek olmayı sürdüreceklerini belirten Alımgil, sözlerini “Hem sermaye hem istihdam yaratımı açısından, girişimcilerin ülkenin kalkınmasına büyük destek verdikleri açık. Biz de girişimcilerin ihtiyacı olan networkleri ve projeleri oluşturarak onlara destek oluyoruz” şeklinde tamamladı.

Entrepreneurs’ Organization (EO – Dünya Girişimciler Organizasyonu), 50 ülkede 12 binin üzerinde üyenin yer aldığı dinamik ve global bir girişimci ağı. 1987 yılında bir grup girişimci tarafından kurulan EO, bünyesinde bulundurduğu girişimcilerin gelişimine, birbirine fayda sağlamasına ve işlerini daha başarılı bir şekilde yürütmelerine olanak verirken, kişisel hayatlarını zenginleştirme imkanı sunmaktadır. EO’nun 160 şubesine üyelik sadece davet ile gerçekleşmektedir. Üyelerin yaş ortalaması 42, ortalama gelirleri ise 20 milyon USD civarındadır.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.