btbilgi

Sert hava koşulları ile hem yaşayanların, hem de ziyaretçilerin zorlandığı bir ülke İzlanda. Bir farklılık yaratabilmek için İzlanda hükümeti ülke çapında bir dizi ekolojik biodome kurmak istiyor. Aldin Biodome yapılarında kurulacak dahili ortam yıl boyunca 25 santigrad derecede kalacak ve içinde çeşitli tesisler barındıracak.

İzlanda kökenli tasarım firması ‘Spor í Sandinn’ tarafından planlanan Aldin Biodome için ilk örnek ülkenin başkenti Reykjavík’de inşa edilecek. Elliðaárdalur Vadisi’ne kurulacak olan yarıküre şeklindeki yapı, jeotermal enerji ile ısıtılacak ve ortamdaki mikroiklim hep sabit kalacak. Isı sabit tutulduğu için biodome içinde tropik bitkiler ve ağaçla bulunabilecek. Yapıda merkez bir avlu etrafında çeşitli toplumsal alanlar, bir pazar ve kafeler yer alması planlanmış. Taze meyve ve sebzeler, bir iç mekan tarlasında yetiştirilip direk biodome içindeki kafelere servis edilecek.

İzlanda’ya daimi yaz geliyor: Aldin Biodome
Kaynak: Spor í Sandinn

Spor í Sandinn firmasından yapılan açıklamaya bakılırsa, Aldin Biodome sayesinde hem İzlandalılar hem de turistler ülkenin hiç tanık olmadıkları bir yanını görebilecekler. Biodome projeleri ile insanları ve doğayı yeni ve keyifli şekillerde birbirine bağlamak niyetinde olduklarını söylüyorlar. Yapı dahilinde eğlence mekanlarının dışında bir tarım laboratuarı da yer alacak. Tasrımcılar, yenilikçi bir yaklaşımın, insanların hayata ve doğaya farklı bir bakış geliştirmesinde yardımcı olmayı umuyorlar.

İlk biodome örneğinin 2018 veya 2019 yılında kullanıma açılması planlanmış. İlerleyen zamanlarda da İzlanda’nın farklı noktaları için planlamalar devam ediyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.