btbilgi

Size karşınızdaki kişinin ne hissettiğini veya genel ruh halini söyleyebilen bir akıllı saatiniz olsa fena olmaz mıydı? Veya konuştuğunuz konunun karşıdakini mutsuz ettiğini farketmenizi sağlayacak bir uygulama? İşte MIT’nin (Massachusetts Institute of Technology) Bilgisayar Bilimleri ve Yapay Zeka Laboratuarı (Computer Science and Artificial Intelligence Laboratory) böyle bir giyilebilir teknoloji projesine ev sahipliği yapıyor.

MIT laboratuarında çalışan Mohammad Mahdi Ghassemi ve Tuka Alhanai, makine öğrenme tekniklerini gerçek zamanlı duygu saptamaya yönelik kullanan bir sistem oluşturmuşlar. Tasarladıkları sistemde konuşan kişinin bedensel verileri gerçek zamanlı şekilde işleniyor. Konuşmacının verileri bir Samsung Simband bileklik, ses örnekleri, elektrokardiyogram verisi ve derideki ısı ölçümlerinden oluşuyor. Tüm bunlar alınıp bir nöral ağ sistemine yükleniyor. Yazılım da bunlardan faydalanarak konuşan kişinin ruh halini ölçüyor.

Araştırmacılar bu yöntemin, önceki benzerlerinden yüzde 7,5 oranında daha başarılı olduğunu açıklamışlar. Elde edilen ruh hali bilgisini gerçek zamanlı olarak ve yüzde 83 başarı ile raporlayabiliyorlar. Bu yöntem sayesinde Asperger sendromu olan ve duygularını anlamakta zorlanılan hastalarla daha sağlıklı iletişim kurmak mümkün olacak.

Araştırmacılar raporlarını gelecek hafta San Francisco’da düzenlenecek yapay zeka konferansında sunacaklar. Buradan yola çıkarak, gelecekte bize karşımızdakinin ruh halini anında söyleyen giyilebilir teknoloji cihazları tasarlamak mümkün olacak.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.