btbilgi

Son zamanlarda Dünya yakınından geçen asteroidlerin sayısında artış gözlemleniyor. 2 Şubat Perşembe günü bu asteroidlerden biri, gezegenin çok yakınından geçti. Space.com’un verdiği bilgiye göre ‘2017 BS32’ kodlu bu asteroid bir yolcu otobüsü büyüklüğünde ve Ay’ın Dünya’ya olan mesafesinin yarısı kadar uzaklıktan geçmiş durumda.

BS32 kodlu asteroidin keşif tarihi 30 Ocak olarak belirtilmiş. Yaklaşık 13 metre çapındaki asteroid Dünya’ya yaklaşık 163 bin kilometre mesafeden, herhangi bir zarara yol açmadan geçip gitmiş. Ay’ın gezegenimize olan uzaklığının 386 bin kilometre olduğu düşünülürse, bu oldukça yakın bir geçiş sayılabilir. Bu büyüklükte bir asteroidin Dünya’ya bir zarar vermeyeceği de ayrıca raporda belirtilmiş.

Asteroidin geçişini dakika dakika takip eden Slooh Gözlemevi, bu konuda bir açıklama yapmış. Gözlemevi astronomlarından Paul Cox, BS32’nin son dört haftalık süre içinde gezegene bu şekilde yakın geçen üçüncü gök cismi olduğunu ifade etmiş. Cox açıklamasında “Üstüste bu kadar kısa aralıklarla geçen uzay cisimleri çeşitli şüpheler oluşturuyor. Böyle bir şeyin neden ve nasıl olduğunu araştırıyoruz” diyor. Önceki geçen asteroidlerin bir önceki olan BH30’un, 5,8 metre çapında ve Dünya’ya yaklaşık 52 bin kilometre mesafeden geçtiği rapor ediliyor.

Astronomlar uzay gözlemleri yapan sistemlerin, bu küçük boylarda asteroidleri nasıl olup da farkedemediğini öğrenmeye çalışıyorlar. Ayrıca geçmişte benzer olayların gözlemlenip gözlemlenmediği de araştırmaların bir başka konusu olarak belirtilmiş. NASA ise 3 Şubat tarihinde iki asteroidin daha Dünya yakınından geçeceği bilgisini vermiş. Bu iki asteroid gezegene ise daha uzaktan, 2,1 milyon ve 4 milyon kilometre mesafeden geçiş yapacaklar.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.