btbilgi

ABD’nin büyük oyun yayıncı firmalarından ZeniMax ve sanal gerçeklik gözlüğü Rift’i üreten Oculus firması arasından 2014’den beri devam eden dava sonuçlandı. id Software, Bethesda Softworks ve Arkane Studios gibi büyük stüdyoların sahibi ZeniMax, id Software’den ayrılan ve Oculus’a katılan John Carmack’ın endüstriyel bilgileri çaldığını iddia etmişti. Dava 2017’nin başında sonuçlandı, ZeniMax’a maddi tazminat ödenecek ama bilgilerin çalınması iddiaları boşa çıktı.

id Software’in eski kurucularından olan Carmack, sanal gerçeklik teknolojisi üzerine çalışmak için 2013 yılında Oculus’a girmişti. ZeniMax ise 2014’ün Mayıs ayında Carmack’ı eski şirketinden teknik bilgileri alıp yeni firmasına götürmekle itham etmiş ve ardından dava açmıştı. Medya devinin açtığı davasındaki iddiası, Oculus’un popüler sanal gerçeklik gözlüğü Rift’in geliştirilmesi sırasında, çalıntı teknoloji ve koddan yararlandığı yönündeydi.

2014 yılının Mart ayında sosyal medya devi Facebook, Oculus firmasını satın aldı ve dolayısı ile Mark Zuckerberg de bu davanın taraflarından biri haline geldi. Dava ancak sonuçlandı ve jüri her ne kadar ZeniMax firmasına 500 milyon dolar maddi tazminat ödenmesini zorunlu kıldıysa da, ortada endüstriyel bilgiler ve kod çalınması durumu olmadığına kanaat getirdi. Dava sonucuna göre Oculus firması gizlilik anlaşması (NDA) ihlalinden 200 milyon dolar, telif hakkı ihlalinden 50 milyon dolar ve yanlış bilgi sunmaktan da 50 milyon dolar ceza ödeyecek. Oculus firmasının kurucularından Palmer Luckey yanlış bilgi sunmaktan 50 milyon dolar ve aynı şekilde Brendan Iribe de 150 milyon dolar ödeyecek.

Büyük VR davası sonuçlandı, ZeniMax 500 milyon dolar kazandı
Oculus Rift sanal gerçeklik gözlüğü

Oculus firması dava sonrasında yaptığı açıklamada itiraz haklarını kullanacağını söylüyor. Fakat Polygon sitesi, uzun süren bu davadan böyle bir ceza ile kurtulmuş olmalarına daha çok memnun olmaları gerektiğini belirtiyor. ZeniMax dava sırasında telif tazminatı olarak 2 milyar dolar ve olayda kasıt olduğu sebebi ile de ek 4 milyar dolar daha ceza ödenmesi talebinde bulunmuştu. Dava sonucunda Polygon’a açıklama yapan ZeniMax firması, işin peşini bırakmayacağını ve Oculus Rift sanal gerçeklik gözlüğü satışlarına durdurma kararı talep edeceğini ifade ediyor.

Davada Mark Zuckerberg de, Oculus firmasının satışında acele işlem yapıldığı iddiası ile yer aldı. Facebook’un Oculus’u satın almada acele etmesinin sebebinin, endüstriyel bilgilerin elde edilmesi konusundan haberdar olmaları olduğu iddia edildi. Ama bu iddia jüri tarafından reddedildi.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.