btbilgi

Vodafone Türkiye 2016-17 mali yılının Ekim-Aralık dönemine ait 3. çeyrek sonuçlarını açıkladı. Rakamlara göre firma istikrarlı büyümesini 2016-17 mali yılının üçüncü çeyreğinde de sürdürdü.

Türkiye’nin uçtan uca dijital kalkınması vizyonu ile faaliyetlerini yürüten Vodafone Türkiye’nin, 2016-17 mali yılının 3’üncü çeyreğinde toplam mobil abone sayısı geçen yılın aynı dönemine göre yaklaşık 800 bin net artış ile 22,6 milyon oldu. Servis gelirlerini ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 15 artıran şirket, servis gelirlerinde 2,1 milyar TL’ye ulaştı.

Vodafone Türkiye CEO’su Colman Deegan

Veri kullanımı iki katına çıktı
3’üncü çeyrek itibariyle akıllı telefon penetrasyonunu geçen yılın aynı dönemine göre 15 puan artış ile yüzde 71’e çıkaran şirket abonelerinin veri kullanımı, 4,5G’nin de pozitif etkisiyle geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 104 artarak üçüncü çeyrekte toplam 103 petabyte’a ulaştı. Türkiye’nin 81 ilinde 10 bini aşkın 4,5G iletişim noktası ile hizmet veren Vodafone Türkiye böylece 4,5G’de en geniş kapsamaya sahip operatör olmayı sürdürdü.

2016-17 mali yılının 3’üncü çeyrek sonu itibariyle Vodafone Türkiye’nin mobil abone sayısı 22,6 milyon olarak gerçekleşirken, şirketin faturalı abone bazının toplam içindeki oranı yüzde 47’e ulaştı. Şirketin faturalı abone bazındaki büyümesinde Vodafone Red tarifelerinin etkili olduğu gözleniyor.

Sabit genişbantta yüzde 57 artış
Öte yandan 1 Ocak 2015 tarihinde “Vodafone SüperNet Telefonsuz ADSL” hizmetini lanse eden Vodafone Türkiye’nin sabit genişbantta hızlı büyümesi de devam etti. Üçüncü çeyrekte şirketin sabit genişbant abone sayısı geçen yılın aynı dönemine göre 244 bin net artış ile 524 bine ulaştı. Şirketin sabit hizmetlerden elde ettiği servis gelirleri ise üçüncü çeyrekte geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 57 arttı.

“2016-2017 mali yılının üçüncü çeyreği Türkiye’ye olan bağlılığımızın ve bu pazardaki kararlılığımızın göstergesi olan bir başka güçlü ve yatırım odaklı bir dönem oldu” sözleriyle 2016-17 mali yılının üçüncü çeyrek performansını değerlendiren Vodafone Türkiye CEO’su Colman Deegan, ülkenin en büyük uluslararası doğrudan yatırımcılarından biri olarak, Türkiye pazarında uzun vadeli büyüme vizyonu doğrultusunda önemli yatırımlar yapmaya devam edeceklerini ifade etti.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.