btbilgi

Tüm dünya sınırlı temiz su kaynaklarını nasıl koruyacağımız konusunda endişeleniyor. Ama aslında dünya yüzeyindekilerden çok daha büyük bir su kaynağına sahibiz. Bu kaynak denizler değil, hava. Daha önce İran kökenli çanak çatı ile su toplama tasarımı görmüştük, şimdi ise karşımıza SunGlacier DC03 isimli cihaz çıktı. Bu cihaz resmen havadan su üretebiliyor.

SunGlacier firmasının kurucusu Ap Verheggen son 10 yılının büyük kısmını güneş ve hava kullanarak nasıl su üreteceğimize kafa patlatarak geçirmiş. Bunda başarılı olduğu gibi, son geliştirdiği çözüm olan DC03’ün planlarını internette açık kaynak yolu ile de dağıtıyor. DC03 bir Peltier katman, bir ısı biriktiren ızgara düzeneği ve bir güneş enerjisi paneli ile sıfırdan su toplayan ilginç bir cihaz. Cihazı hareketli veya zamanla bozulacak bir parçası bulunmuyor, en zorlu çöl şartlarında bile çalışacak şekilde düşünülmüş.

Ap Verheggen, cihazın ana parçası olan 18W’lık Peltier cihazını şöyle anlatıyor: “Peltier yüzeyi ince ve kare bir elektronik parçadır. Eğer bunu bir güç kaynağına bağlarsanız, iki yüzeyinden biri sıcak, diğeri soğuk hale gelecektir. Soğuk yüzeyi, ucu aşağıya bakan metal bir huniye tutturuyoruz. Peltier cihazı aracılığı ile soğuyan huni, hava ile temas ettikçe havadaki suyu yoğunlaştırıyor. Huni üzerinde yoğunlaşan su, damlalara dönüşüp uçtan aşağıya akıyor.”

Peltier cihazının iki yüzeyindeki ısı arasında maksimum 67 derece santigrad fark oluşabiliyor. Yani ısınan yüzeyi ne kadar sıcak olursa, diğer yüzeydeki soğutma işlemi o kadar verimli oluyor. Verheggen bu sistemi özellikle çöl ortamını veya az temiz su bulunan sıcak iklimleri düşünerek tasarladığını belirtiyor. SunGlacier DC03, ideal sıcaklıkta altı saatte bir yarım bardak kadar su toplayabiliyor. Peltier sistemine gerekli güç güneş panelinden geliyor, yani cihazın gündüz kullanılması gerekli. Ama bu sayede tükenebilecek bir batarya ihtimali ortadan kalkmış oluyor.

Verheggen cihazın tasarımını internete açmış durumda. Yani siz de yaratıcı biriyseniz, tasarımı inceleyip daha da optimize bir çözüm oluşturabilirsiniz. İran, Romanya, Güney Afrika ve Hollanda’dan bazı araştırma kurumları cihazla ilgilendiklerini söylemişler. Bu kurumlardan cihazın daha gelişmiş versiyonları da ileride gelebilir. Buna benzer yenilikçi yaklaşımların, geleneksel su kaynaklarına alteratif ürünlere dönüşeceğini tahmin etmek zor değil.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.