btbilgi

Her üniversite döneminde yüzbinlerce lise öğrencisi, okullarla ve bölümlerle ilgili sorular soruyor. Gençlerin sorduğu tüm soruları kapsayan ilk soru-cevap sitesi olan UniversiteliAnlatsin.com’un kurucuları, kapsamı genişletmiş ve Anlatsın.com sitesini oluşturmuş durumda. İlk proje küçük kapsamlı ama nihayetinde 30 bin kişinin işine yarayan bir site olmuş. Kurucuları olan Eril Gün Ezerel, Tuğberk Kılıç ve Sargın Erdoğan da üniversiteden mezun olur olmaz yeni yapıyı geliştirmişler.

Anlatsın.com kariyer dikeyinde tecrübe paylaşım platformu olarak konumlandırılmış. Yeni platformda hem lise öğrencileri üniversite ve bölümler hakkında sorularına cevap alıyor, hem de üniversiteliler de meslekler ve şirketler hakkında. Bir başka açıdan şirketlerin gençlerin kariyer tercihlerinde yol gösterici bir rol üstlenmelerini sağlarken, kendi işveren markalarını da güçlendirmelerine yardımcı oluyor.

Şirketler anlatıyor, üniversiteliler öğreniyor: Anlatsın.com

Platformun iki önemli işlevi var. Birincisi insanların gelecek tercihlerini daha sağlıklı yapabilmelerine yardımcı olan, 7/24 ve ücretsiz erişebilecekleri dev bir bilgi kütüphanesi olması. Böylece onbinlerce tecrübeli kişinin deneyimlerinden, milyonlarca gencin faydalanması mümkün oluyor. Diğer işlevi ile de, şirketler gençlere yol gösteriyor ve sosyal sorumluluklarını yerine getiriyorlar. Şirketler kendilerini gençlere şeffaf ve samimi bir şekilde tanıtabiliyorlar. Böylece şirketler tanıtım masraflarında tasarruf ettikleri gibi, bir yandan da proaktif bir yaklaşımdan yararlanıyorlar.

Anlatsın.com’un hedef kitlesi aslında kariyer alanında bir sorusu olan herkes denilebilir. Kullanıcılarının yüzde 60 kısmı üniversite öğrencileri, yüzde 6 kısmı ise lise öğrencisi. Yaş olarak bakılırsa da, yüzde 20’si 25-35 yaş arasında ve yüzde 14’ü 36 yaş üstünde. Yani servisi sadece öğrenciler kullanmıyor, iş arayanlar ve şirketleri daha iyi tanımak isteyen potansiyel çalışanlar da faydalanıyor. Platform aylık 300 bin tekil kullanıcıya destek veriyor. Tam anlamı ile devreye girdiği Ocak 2015’den beri yaklaşık 4 milyon kişi web sitesini ve servisi kullanmış.

DEVAM: Platformun gelir modeli, aldıkları yatırımlar, 2017 ve yurt dışı büyüme hedefleri

Yorumlar
btbilgi
1
2
PAYLAŞ
blank
Ankara Üniversitesi, İletişim Fakültesi, Halkla İlişikiler ve Reklamcılık Bölümü mezunudur. Reklamcılığı teğet geçip etkinlik organizasyonuna dalmıştır. 6 senelik Bilişim Fuarı deneyiminden sonra 10 sene de dijital video üretimi, DVD, Blu-ray ve dijital sinema alanında çalışmıştır. SilikonVadisi.tv ve Fragtist'de editörlük yapmıştır. İlgi alanlarının başında anime, manga ve video oyunları gelir...