btbilgi

Siemens’in sağlık iş birimi olan Siemens Healthineers firması, DİA Holding ve Sağlık Bakanlığı işbirliğiyle, Kamu-Özel Sektör İşbirliği (KÖİ) projeleri kapsamındaki iki yeni hastanenin laboratuvar birimlerinin kurulumunu üstlenmiş durumda. Firma bu iki hastanedeki bütün tıbbi disiplinler için gerekli laboratuvar ürün ve çözümlerini verecek. İki yeni hastanede kurulacak hizmetlerden 5 yıl boyunca 92 milyondan fazla kişinin faydalanması bekleniyor.

Hastanelerin biri Ankara-Bilkent ve diğeri Mersin’de; inşaları DİA İnşaat firması tarafından üstlenilmiş. Siemens Healthineers bu hastanelerdeki laboratuvarların tasarımını, tıbbi ve teknik ekipmanlarını, cihazlarını, sarf malzemelerini, servislerini, bakımlarını ve teknik personel hizmetlerini sağlayacak. Hastanelerdeki biyokimya, mikrobiyoloji, hematoloji, immünoloji, acil servis, genetik, patoloji bölümlerinin hizmetleri ve hasta başı testler bu laboratuarlarda gerçekleşecek.

Siemens Healthineers CEO’su Bernd Montag bu anlaşma hakkında, klinik süreçlerin tamamını destekleyen özel bir çözüm geliştirdiklerine işaret ediyor. DİA İnşaat ve Sağlık Bakanlığı ile yapılan sözleşme, 5 yıl içinde en az 30 milyon Euro garantisi ile geliyor. Bu rakam iki hastanenin yıllık potansiyel laboratuar test hacmine dayanıyor.

Ankara’da inşa edilen 3 bin 800 yataklı Bilkent Sağlık Kampüsü, Türkiye’nin sıfırdan yapılan en büyük sağlık projesi olarak planlanmış. 2018 yılı ortasında hizmete açılacak kampüs içinde otel, kongre merkezi ve ticari alanların da mevcut olacağı belirtiliyor. Mersin’deki 1,300 yataklı yeni hastane ise Ocak 2017 sonunda faaliyetlerine başlamış.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.