btbilgi

Nükleer enerji, fosil yakıtlara dayanmayan ve uzun vadeli sonuç getiren etkili bir kaynak. Nükler enerjisinin iki çeşidinden birincisi olan fizyonu halihazırda kullanıyoruz ama radyoaktif atıklar ciddi bir sorun teşkil ediyor. Diğer çeşidi olan füzyon ise kontrol edilebiliyor ama sadece çok kısa süre ile, yani şu anda test aşamasında olan bir teknoloji. Ama Kanada kökenli bir grup, 125 milyon dolar yatırım bulunursa ilk füzyon reaktörü örneğini 2030’da çalışır hale getireceğini iddia ediyor.

Bu fikir Alberta Üniversitesi, Saskatchewan Üniversitesi ve çeşitli şirketlerin birlikte hazırladığı ‘Fusion 2030’ isimli raporda ayrıntılı şekilde anlatılmış. Rapora katkıda bulunan şirketlerden General Fusion’ın CTO’su Michael Delage bu alanda çok önemli bir fırsat bulunduğunu ve göreceli olarak çok az bir yatırım ile büyük gelişme sağlanacağını ifade ediyor. Yapılacak yatırımın tamamı bir kuruluşa gitmeyecek, parçalar halinde projeye katılan araştırma gruplarına, üniversitelere ve reaktörü inşa edecek kurumlara verilecek.

Delage ilk füzyon reaktörü örneği 2030 gibi tamamlandığında ve kendini kanıtladığında, asıl büyük yatırımın ondan sonra yapılması gerektiğine dikkat çekiyor. Füzyon reaktörleri enerjiyi Güneş’in ürettiğine benzer şekilde elde ediyorlar. İki hidrojen atomunun birlemesi ile ortaya başka bir element olan helyum ve büyük miktarda enerji çıkıyor. Ama bu birleşme için çok yüksek ısıda plazma üretilmesi ve bunun uzun süreyle kontrol altında tutulabilmesi lazım. Fakat sonuçta tamamen zararsız, temiz ve doğal kaynaklar kullanan bir enerji türü meydana gelmiş oluyor.

Füzyon reaktörü planlandığı gibi inşa edilebilir ve kullanıma sokulursa, fiyat/performans (bir başka deyişle ‘energy payback ratio’ – EPR) olarak o kadar yüksek bir noktada olacak ki, diğer tüm temiz enerji kaynaklarından bile daha verimli hale gelecek. Ayrıca yakıt olarak kullanılan hidrojeni doğada bolca bulunan sudan elde edebiliyorsunuz. Bu teknoloji tüm dünyanın fosil yakıtları tamamen terk etmesini  sağlayacak nihai enerji teknolojisi haline gelebilir. Şimdi sadece yeterli yatırımı bekliyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.