btbilgi

Elektrikli otomobiller ilk bakışta her açıdan çok güzel görünüyorlar. Petrole bağımlılığınızı yok ediyorlar, temiz enerji kullanıyorlar ve yavaş yavaş performansları normal araçlara yaklaşıyor. Birçok ülke elektrikli araç satın alımlarında indirimler sağlıyor. Ama işin bir de üretici tarafına bakalım. En büyük otomobil markalarından Audi, bayi ve servislerinin istemsiz şekilde direnmesi yüzünden sıkıntı yaşıyor.

Otomobil bayilerinin, elektrikli araba satış sürecinde önemli görülen iki derdi var. Birincisi çoğu bayi elektrikli arabalar konusunda yeterli bilgi ve deneyim sahibi değil. Bu yüzden de dünya çapında tüm bayilerde genelde bir sıkıntı yaşanıyor. Ayrıca henüz her bayiye yetecek kadar çok elektrikli araç çeşidi veya stoğu bulunmuyor. Bilgisizlik ve ihmalden dolayı, mesela müşteri test sürüşü aşamasına geldiğinde örnek araçların şarjları dolu olmayabiliyor.

Yine Electrek sitesi tarafından aktarılmış bir diğer önemli sıkıntı ise, bayilerin elektrikli otomobil bakımlarından yeterli gelir elde edememesi. Markaların büyük kısmında bayilerin çoğu aynı zamanda servis hizmeti de veriyor. Elektrikli arabalar daha az mekanik parçaya sahip oldukları için servis ve bakım masrafları daha az, düzenli bakım için süre aralıkları da daha fazla oluyor. Bu da servis hizmeti vereen bayilerin işine gelmiyor. Sırf bu yüzden bile elektrikli araba satmak onlar için mantıklı değil. Tesla firması sırf bu yüzden kendi satış ağını kurdu, genişletiyor ve çok büyük kısmını kendi işletiyor.

Audi elektrikli arabalar için bayilerin desteğini istiyor
Audi A3 Sportback e-tron / Kaynak: Audi

Audi bu konuda bayilerin fikrini değiştirmeye çalışıyor. Geçen hafta New Orleans şehrinde düzenlenen ABD Ulusal Otomobil Bayileri Derneği (National Automobile Dealers Association – NADA) etkinliğinde bir konuşma yapan Audi Amerika Başkanı Scott Keogh, bayilerin elektrikli arabaları benimsemeleri gerektiğini ifade etmiş. Keogh konuşmasında birkaç yıl içinde bu sıkıntıların ortadan kalkacağını ve geleceğin elektrikli araçlarda yattığına işaret ediyor.

Gelecek 10 sene içinde otomotiv endüstrisinin hem satıcı, hem alıcı taraf olarak elektrikli arabalara kaymış olacağını öngördüklerini belirtiyor Keogh: “Arabamı nerede şarj edeceğim derdi çabucak sona erecek. Bu teknoloji inanılmaz bir hızla ilerliyor. 7-8, en geç 10 yıl içinde 30-40 markanın tamamen elektrikli otomobil satmak için yarışacağı dev bir pazara bakıyor olacaksınız.” Keogh yeni nesil araçların daha az servise ihtiyaç duyacağını konuşmasında itiraf etmiş, ama alternatif satış kanalları ve ev şarj cihazları gibi yan ürünlerin satışının gelişeceğini hatırlatmış.

Diğer otomotiv markalarının da benzer konuşmaları yakın zamanda kendi bayileri ile yapacağını rahatlıkla tahmin edebiliriz. Çünkü bayilerin desteği olmadan, en büyük marka bile elektrikli otomobil devrimini tek başına yapamayacak.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.