btbilgi
 • Video oyun konsolları
  Her ne kadar PlayStation veya Xbox benzeri oyun konsollarının olmadığı bir dünya düşünmek zorsa bile, işler o yöne doğru gidiyor. Konsol üreticileri her fırsatta donanımdan zarar ettiklerini ve ancak oyun satarak para kazandıklarını belirtirler. Steam ve GOG gibi dijital oyun platformları da bu işin özel bir donanım olmadan yürüyebileceğini ispat ettiler. Ayrıca grafik ürünleri geliştiren Nvidia gibi firmalar, PC’ler için seçenekleri her daim taze ve uygun fiyatlı tutuyorlar. Xbox Scorpio oyun konsolunun, Microsoft’un son özel oyun donanımı olacağı söylentileri boşuna dolaşmıyor olsa gerek.

2025 yılında artık var olmayacak 10 teknoloji

 • Kredi ve banka kartları
  Maaşımız hesabımıza havale ediliyor, bankamızın internet sitesi üzerinden borçlarımızı ve faturalarımızı ödüyoruz, internet alışverişlerimizi sanal kartlarla yapıyoruz. Nakit banknotları ise çoğu zaman sadece toplu taşıma araçlarında kullanmak için ATM’lerden çekiyoruz. Bize dijital ödeme seçenekleri sunmaya hazır dünya çapında yüzlerce marka var. Yakında elimizdeki akıllı telefonların ve akıllı saatlerin hepsinde online para ödeme özelliği olduğunda, neden kredi kartlarını kullanalım ki?
 • Şifreler
  Şifre için bir teknoloji demek pek doğru değil ama, onun yerini alacak güvenlik sistemleri gerçekten ileri teknoloji ürünü. Biyometrik güvenlik yöntemlerine alışmaya başladık. iPhone ve Android akıllı telefonalrda parmak izi tanıma özelliği çok pratik şekilde herkes tarafındna kullanılıyor. Buna Microsoft Hello gibi yüz tanıma ile giriş yeteneklerini de ekleyince, bir süre sonra şifrelere gerçekten de ihtiyaç kalmayacak. Kim üye olduğu onlarca web sitesinin ve sosyal medyanın şifrelerini teker teker hafızasında tutmak ister?
 • Medya ve stream video oynatıcılar
  Ülkemizde hala Digiturk ve D-Smart gibi büyük TV hizmeti sağlayıcılar yaygın. Ama son zamanlarda ne kadar çok izle-ve-öde tarzı yeni site açıldığını farkettiniz mi? Yurtdışında hala Apple TV, Roku, Hulu ve Fire TV gibi özellieşmiş cihazlar çok yaygın şekilde kullanılıyor. Ama Smart TV’lerin becerileri arttıkça ve dijital asistanlar sayesinde daha akıllı hale geldikçe, artık özelleşmiş oynacısı cihazlara çok da gerek kalmayacak. Tüm ekstra kutuları akıllı TV’nin içindeki birer uygulama olarak kullanacağız. Bu da daha az kablo ve daha az elektronik cihaz kalabalığı anlamına geliyor.
 • Elektrikli süpürgeler
  Şimdilik temizlik kalitesi açısından robot süpürgelere pek fazla güvenmiyor olabilirsiniz. Ayrıca ayrıntılı temizlik isteyenler uzun süre daha temizliği kendileri yapmaya devam edeceklerdir. Fakat robot süpürge üreticilerinin beklediği gün çok yakın. Günlük ve rutin temizlik işleri için siz neden yorulasınız ki? Akıllı ev sistemine bağlı bir temizlik robotu sizin evde olmadığınız her an kendi kendine ortalığın tozunu alabilir, hatta bazı ileri modeller ıslak temizlik bile yapabiliyor. Sizce de çok pratik bir fikir değil mi?

 

Yorumlar
btbilgi
1
2
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.