btbilgi

Teknoloji o kadar hızlı ilerliyor ki, bazen tanıdık ürün ve hizmetlerin gelecekte alacakları şekli tahmin etmek zor oluyor. Ama bazı konulardaki gözle görülür gelişmeler, öngörüler bulunmayı mantıklı kılıyor. İşte The Motley Fool dergisi 2025 yılında ya şekil değiştirmesi veya tamamen ortadan kalkması olası 10 şeyi listelemiş. Bunları yakın gelecekte günlük hayatımızda göremeyebiliriz:

 • LCD TV’ler
  Ocak ayının başında düzenlenen tüketici elektroniği fuarı CES 2017’ye bakacak olursak, yeni nesil OLED (Organic Light Emitting Diode) teknolojili TV’ler birkaç yıl içinde LCD televizyonların yerini alacak. Şu anda fuarda sunulan örnekler bile LCD TV’lerden daha inceler, daha az elektrik tüketiyorlar ve görüntü kaliteleri çok daha iyi. Kıvrılabilir TV’ler zaten piyasada, 10 yıla kadar da esnek ve katlanabilir ekranları göreceğiz. Şimdilik OLED TV’lerin fiyatları çok yüksek ama üretim arttıkça fiyatlar her zaman olduğu gibi düşecektir.
 • LED ampüller
  Aynı LCD televizyonlar gibi, LED ampüller de OLED teknolojisine yenik düşecek gibi. Her ne kadar daha yeni yeni LED ampüllere alışmaya başlamış olsak da, OLED ampüller şimdikilerden daha da tasarruflu olacak ve daha homojen ışık sağlayacaklar. Bu teknoloji 2014 yılında daha ilk aşamalardaydı ama 2020 civarında piyasada ilk ürünleri görüyor olabiliriz. Floresan ve filamanlı ampüllerin yok olma zamanı geldi de geçiyor bile.
 • Fiziksel depolama ürünleri
  Önce bant depolama üniteleri vardı, daha sonra dev diskler çıktı, Laserdisk, CD, DVD, HD-DVD derken en son Blu-ray teknolojisini gördük. Ama büyük ihtimalle Blu-ray son göreceğimiz fiziksel ve optik depolama teknolojisi olacak. Blu-ray şimdilik hem ev sineması (4K çözünürlük) için yeterli ama depolama çözümü olarak asla arzu edilen noktaya gelemedi. Çünkü dijital depolama çok hızlı yükseldi ve optik depolamanın yerine geçti. Artık dosya taşımak için ya minik USB’ler veya yüksek kapasiteli harici harddiskler kullanıyoruz. Daha da ötesinde, her şeyimizi buluta yedekliyoruz.
 • Kablolu şarj
  Yeni nesil akıllı telefonlarda kablosuz şarj özelliği görmek normal bir şey olmaya başladı. Çeşitli çözümler telefon şarj etmeyi eskisinden daha fazla kablosuz hale getirmeye devam edecek. Bu teknolojinin yakın gelecekte gideceği nihai nokta, WiFi benzeri havadan aktarım teknolojileri ile uzaktan da kablosuz şarj olacak. Böylece her odada yer alacak kablosuz şarj istasyonları, nerede olursa olsun cihazınızı hiçbir şey takmadan şarj edebilecek. Buna biraz daha zaman var ama o geleceğe doğru hızla ilerliyoruz.
 • Uzaktan kumanda
  Günümüzde bile bir sürü Smart TV modelinde el hareketleri veya sesle kumanda özelliği bulunuabiliyor. Buna tüm büyük teknoloji firmalarının geliştirmekte olduğu dijital asistan teknolojisini de ekleyelim. Ortaya ne çıkacak dersiniz? En son hangi kanalı izlediğimizi, ne tür filmleri ve dizileri sevdiğimizi bilen, sesle komut verebileceğimiz daha da akıllı televizyon cihazları. Bu TV’ler geldiğinde uzaktan kumanda cihazları ile uğraşmak istemeyeceksiniz bile. Sadece televizyon da değil, bunu tüm ev otomasyonu alanlarına daha şimdiden uygulamak mümkün.

DEVAM: Oyun konsolları, kredi kartları, şifreler ve elektrikli süpürgelere de elveda

Yorumlar
btbilgi
1
2
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.