btbilgi

Hala okyanuslarımızdaki tüm canlı çeşitlerini bilmediğimiz söylenebilir. Şimdiye kadar tüm çeşitleri saptama ve kategorilendirme konusunda eksiklerin olması normal. Çünkü şimdiye kadar kategorilendirme tamamen insan gücüne dayanıyordu. Ama artık deniz DNA’sı yöntemi sayesinde balık ve diğer canlı çeşitleri daha kolay belirlenebilecek.

Balık çeşitlerinin kategorilendirmesi için normalde ya araştırmacıların deniz dalıp gözlem yapması, veya deniz canlılarının yakalanıp laboratuar ortamında incelenmesi gerekiyordu. Fakat bir grup Japon araştırmacı denizden alınan su örneklerine DNA testi yaparak yeni bir teknik geliştirmiş. Japonya Bilim ve Teknolojik Stratejik Araştırma Programları (Japan Science and Technology Strategic Basic Research Programs) dahilinde yapılan incelemede, bilimadamları çevresel DNA denilen yaklaşımı kullanmışlar.

Balık çeşitlerini saptamak deniz DNA’sı ile daha kolay

Çevresel DNA (Environmental DNA – eDNA) kodlama yöntemi, küçük bir örnekten birden fazla türün saptanmasını sağlıyor. Böylece balıkların ve diğer canlıların denize bıraktıkları maddelerdeki DNA kalıntıları incelenerek kategorizayon yapmak mümkün. Şimdiye kadar bu yöntem yeterince gelişmediği için sınırlı sonuçlar alınıyormuş. Fakat Japon araştırmacıların çalışmaları eDNA yönteminin ne kadar etkili olabileceğini ortaya koymuş.

Kyoto’daki Maizuru Körfezi’nde yapılan çalışmalarda, su örneklerinden 128 farklı balık çeşidinin saptandığı açıklanmış. Saptanan balık çeşitlerinin yüzde 60’ı, geçmiş 14 yıl boyunca yapılmış 140 gözlem çalışması ile ancak kategorize edilebilmiş. Ayrıca çalışmada henüz gözle saptanmamış balık türlerinin DNA izlerine de ratlanmış. Bu yöntem sayesinde, gözle saptamanın zor olduğu derin deniz ve sualtı mağara koşullarında da tür ayrıştırması yapılabilecek. Araştırmanın sonuçları Nature.com sitesinde bir bilimsel rapor olarak yayımlanmış durumda.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.