btbilgi

Akıllı otomobillerle ilgili araştırmalar arttıkça yepyeni sorunların su yüzüne çıktığı farkediliyor. Firmalar artık arabaları otonom yapmanın ötesinde, milyonlarca arabayı birbirine nasıl daha güvenli şekilde bağlayacaklarını veya bu kadar arabadan yaratılacak veriyi nasıl işleyeceklerini düşünüyorlar. Teknoloji geliştikçe bazı bilimadamları ilham için çok farklı bir noktaya, doğaya bakıyorlar. İşte penguen araştırmaları da tam buna güzel bir örnek oluşturuyor.

Hull Üniversitesi’nden bilgisayar mühendisi Prof. Yiannis Papadopoulos, bu alanda çalışmalar yapmakta. Cezayir kökenli Dr. Youcef Gheraibia ile birlikte penguen avlanma yöntemleri üzerine yaptıkları incelemeler, arabaları birbirine bağlama ve birlikte çalışmalarını sağlama konusunda firmaları ilginç gelişmelere yönlendirebilir. Prof. Papadopoulos, BBC’ye yaptığı açıklamada penguenlerin milyonlarca yıllık evrimleri boyunca çok etkili toplu avlanma stratejileri geliştirmiş olduklarını söylüyor.

Prof. Papadopoulos bu araştırmada sürüler halinde yaşayan penguenlerin nasıl olup da aç kalmadıklarını incelediklerini anlatıyor. Koloniler halinde yaşayan bu sosyal kuşların, zaman zaman sayıları yüzbinlere varan sürüler oluşturdukları gözlemlenmiş. Penguenlerin sürü halinde yaşadıkları gibi aynı şekilde avlandıklarını belirten araştırmacılar, optimize şekilde iletişim kurma ve av alanlarına yönelme konusundaki becerilerini otomobillerin veri paylaşımı, öğrenme ve karar verme teknolojilerine uyarlamayı planlıyorlar.

Araştırmada evrimsel gelişmenin, sürü şeklinde avlanma ve karar verme noktasında kötü yöntemleri elediğini ve şu anda penguen gruplarının en optimize şekilde çalıştıklarına dikkat çekiliyor. Birbirleri ile devamlı iletişim halinde olması beklenen geleceğin otonom arabaları da, potansiyel sorunlardan aynı penguenler gibi konuşarak uzak durabilirler. Penguenlerin av alanlarında onları avlamayı bekleyen yırtıcılara karşı geliştirdikleri savunma ve korunma tratejileri, akıllı arabaların kazalardan korunma becerilerini artırmada rol oynayacağı umulmakta.

Şu anda bu araçların ihtiyacı olan karmaşık yönetim sistemleri deneme yanılma ile geliştiriliyor. Sadece birbirleri ile değil, akıllı yollarla, akıllı trafik ışıkları ve akıllı şehir idare sistemleri ile de iletişim halinde olmaları gerekecek. Eğer doğada başarılı olmuş bu sistem örnek alınabilirse, gelecekte yollarda kendi kendine gidecek milyonlarca araç çok daha güvenli şekilde trafiğe çıkabilir.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.