btbilgi

Yeni bir araştırma, Nesnelerin İnterneti (Internet of Things – IoT) pazarının yakın geleceğini çok parlak gösteriyor. Boston Consulting Group (BCG) tarafından yayınlanan araştırmanın raporu, 2020 yılında tüm IoT teknolojileri, ürün ve servislerine 267 milyar dolar harcanacağını öngörüyor. 2015-2020 arasını ele alan rapor, dünya çapında tüm IoT alanlarındaki gelirlerde yıllık yüzde 20 artış oranı yakalanacağını belirtiyor.

BCG raporunda ön plana çıkan rakamlar şöyle özetlenmiş:

  • 2020’de Nesnelerin İnterneti ürün, hizmet ve çözümlerine 267 milyar dolarlık bir Pazar oluşturacak.
  • Pazarın ana itici alanları üretim, ulaştırma, lojistik ve kamu altyapı hizmetleri olacak. Bu alanlar tüm pazardaki harcamanın yüzde 50’sini kapsayacak.
  • Sadece IoT pazarındaki uygulama harcamaları bile 2020’de 64,1 milyar dolar değerinde olacak.
  • Yine en yüksek harcamanın görüleceği diğer alan ise hizmetler, bu alandaki harcamanın da 64 milyar doların üzerinde olacağı tahmin ediliyor.
  • Analitik çözümlerine ve yazılımlarına 21,4 milyar dolar harcanacak.

Raporda belirtilen noktalardan biri de, günümüzde IoT müşterilerinin ihtiyaçları için iyi bilinen ve güvenilir firmalara başvurmayı tercih ettikleri. Şu anda bu oranın yüzde 40 civarında olduğu ifade edilmiş. Nesnelerin İnterneti alanında çalışan General Electric, Siemens, Microsoft, IBM ve Cisco gibi büyük firmalar çözümleri ile daha fazla talep görüyorlar. Ayrıca Intel ve Bosch gibi firmalar da IoT ekosistemine sundukları entegre ürünlerle ilgi gören isimlerden.

2020’deki Nesnelerin İnterneti pazarında en büyük üç trend de raporda öngörülmüş. Bu trendler akıllı bakım onarım, kendini optimize eden üretim yöntemleri ve otomatize envanter sistemleri olacak. Firmaların bu konularda yeni iş yapış şekillerine ve masrafları azaltıcı otonom çözümlere daha fazla ihtiyacı olacağı tahmin ediliyor.

Örnek olarak gelecekte makinelerin bakım zamanlarının geldiğini, sensörler ve makine öğrenme ile hazırlanacak takip uygulamaları ile kendilerinin söylemesi isteniyor. Ayrıca uzaktan hasta takip sistemleri, akıllı ve bağlantılı sayaçlar, optimize ürün takip süreçleri, dağıtık depolama ve lojistik, filo yönetimi gibi konularda da çözümlere olan ihtiyacın katlanarak artacağı raporda iletilmiş. Birbirine ve internete bağlantılı otomobillerin de bu pazarda önemli bir yer edineceği verilen bilgiler arasında.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.