btbilgi

Gelişmekte olan ülkelerde güneş enerjisinin yanına bir işlev daha eklemek veya hibrit projeler yapmak çoğu zaman daha hesaplı oluyor. Buna en güzel örnek “Food+Energy” diye kategorize edilen sera üstü güneş santrali tasarımları verilebilir. Çin’den de bu alanda büyük bir çalışma tamamlandığı bilgisi geldi. Çin’in Zheijang bölgesindeki Cixi City’de kurulan 200MW kapasitesindeki santral, dev bir balık çiftliğinin üzerine inşa edilmiş durumda.

Çin’deki yeni santralin yılda 220GWh kadar elektrik üreteceği bilgisi, People’s Daily Online tarafından verilmiş. 11 Ocak’da çalışmaya başlayan santral 260 milyon dolara mal olmuş ve 300 hektarlık bir alana yayılmış. Balık çiftliği üzerine kurulan santralin panelleri, altındaki alana gölge sağlıyor ve su ısısını dengeliyor. Santral yaklaşık 100 bin evin elektrik ihtiyacını sağlayacak ve 7,4 tonluk kömürün kullanılmasını engelleyecek. Santralden sağlanacak 34 milyon dolar değerinde yıllık elektrik dışında, ayrıca balık çiftliğinin kendisinin de 2 milyon dolara yakın gelir getireceği belirtilmiş.

Güneşten elde edilen enerjinin farklı şekillerde kullanımı yeni bir şey değil. Tesla’nın çatılar için tasarladığı kiremit şeklinde mini güneş panelleri veya üzerinden arabaların geçtiği güneş yolları gibi fikirlere artık daha sık tanık oluyoruz. Entegre PV (fotovoltaik) pazarı büyüdükçe, projelerin miktarı ve kapasitesi de artacak.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.