btbilgi

Vodafone,Türkiye’nin “Global İnovasyon Merkezi” Oksijen Türkiye’nin dijitalleşmesi vizyonu ile yenilikçi teknolojiler geliştirmeye devam ediyor. Bir önceki yıl 78 patent başvurusu yapan Oksijen 2016’da başvuru sayısını 125’e çıkararak kendi rekorunu yeniledi.

Vodofone’un 400 milyon abonesine katma değerli hizmetler sağlamak için teknoloji geliştiren Oksijen’in yaptığı başvurular; lokasyon tabanlı servisler, mesajlaşma, makinelerarası iletişim, mobil finansal servisler, mobil şebekeler, bireysel ve kurumsal mobil uygulama ve servisler kategorilerinde yapıldı.

Vodafone Türkiye çatısı altında OKSİJEN adıyla faaliyet gösteren Vodafone Teknoloji, 2015 yılında gerçekleştirdiği 78 patent başvurusuyla, TPE tarafından verilen Türk Patent Ödülleri’nde, Türkiye’de en fazla patent başvurusu yapan 5’inci şirket ve ‘Patent’ kategorisinde en iyi çıkış yapan 2’nci firma olarak 2 ödül birden kazanmıştı.

Teknoloji üretim merkezi Türkiye

Oksijen Genel Müdürü Murat Ekşioğlu

Oksijen olarak, bilgi niteliğindeki fikrin önemli bir şirket varlığı olduğuna inandıklarını söyleyen Vodafone Türkiye Global İnovasyon Merkezi OKSİJEN Genel Müdürü Murat Ekşioğlu, Vodafone Türkiye çatısı altında teknoloji üretirken global birikimlerini kullandıklarını ve yine global müşterileri portföyüne en yeni mobil teknolojileri sunmaya çalıştıklarını, bu birikimden elde edilen getirileri artırmak amacıyla bilgi ve birikimlerini daha iyi değerlendirmenin yollarını aradıklarını işaret etti.

Ekşioğlu 2016 yılında yaptıkları 125 patent başvurusu ile kendi rekorlarını kırdıklarını Vodafone Türkiye’nin dijitalleşmesi vizyonu çerçevesinde Türkiye’nin bir teknoloji üretim merkezi olması yolunda çalışmalarına devam edeceklerini de vurguladı.

Türkiye’den dünyaya teknoloji ihracı

Vodafone’un tüm operasyonları içinde “Global İnovasyon Merkezi” seçilen Oksijen, Vodafone Türkiye’nin dünyaya açılan penceresi olarak bir yandan Türkiye’de mobil ve sabit iletişim sektörünün ufkunu genişleten çalışmalara imza atıyor. Bu çalışmaları yaparken uluslararası inovasyon standartlarının belirlenmesine katkıda bulunan Oksijen,  Teknoloji Geliştirme Bölgesi olan İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) ARI Teknokent’te çalışmalarını yürütüyor. 

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.